Szpital jest miejscem o podwyższonym reżimie sanitarnym, wymagany jest więc specjalnie dostosowany do tego miejsca ubiór. O ile pacjentom i osobom odwiedzającym chorych wystarczy obuwie ochronne, dla personelu obowiązkowa jest odzież medyczna. Wynika to ze stałego kontaktu z pacjentami, często zakaźnymi - w takim wypadku niezbędna jest odpowiednia ochrona przed przenoszeniem drobnoustrojów. Ze względów epidemiologicznych takie ubrania muszą posiadać charakterystyczne cechy.
Fartuchy dla lekarzy muszą być koloru białego. Tylko wtedy odpowiednio dobrze widać wszystkie zabrudzenia i zanieczyszczenia. Długość fartucha może być różna - tutaj wybór zależy od lekarza (o ile na oddziale nie panuje określony dress code). Dłuższe, dokładnie zapinane fartuchy są niezbędne na oddziałach, gdzie panuje reżim sanitarny. Najczęściej są to oddziały zakaźne, internistyczne oraz nefrologiczne, gdyż tam najczęściej można spotkać osoby z upośledzoną odpornością.
Dostępne są również dwuczęściowe stroje szpitalne, składające się z bluzki i spodni. Są znacznie wygodniejsze niż klasyczny fartuch, dodatkowo korzystniejsze z higienicznego punktu widzenia. Także gama kolorów jest bardziej zróżnicowana - popularne są niebieskie, różowe i zielone stroje. Nieocenione są w upalne dni, kiedy mogą zastąpić fartuch.
Zarówno fartuchy, jak i stroje medyczne muszą być wykonane z nieprzepuszczalnego i chroniącego skórę materiału. Ważne jest też, by był przystosowany do czyszczenia i odkażania - na te zabiegi odzież lekarska wskazana jest regularnie.
Preferowanym obuwiem są zazwyczaj gumowe klapki. W użyciu są także trampki czy buty sportowe, jednak nie zapewniają tak dobrej higieny. Medyczne chodaki, szczególnie chirurgiczne, nie powinny mieć również żadnych przerw w materiale, przez które mogłyby dostawać się potencjalnie niebezpieczne płyny (np. krew).
Osobnym zagadnieniem jest odzież jednorazowa. Fartuchy jednorazowego użytku stosowane są przy zabiegach oraz przy wszelkich czynnościach wykonywanych u pacjentów poddanych reżimowi sanitarnemu. Ubrania takie są zazwyczaj cienkie i wiązane z tyłu, w odróżnieniu od zwykłych fartuchów.
Na sali chirurgicznej niezbędne są też czepki i maseczki. Standardem są czepki jednorazowe, jednak powszechnie używa się również wielorazowych czepków materiałowych. W przypadku operacji na naczyniach krwionośnych zakłada się okulary ochronne, by zapobiec dostaniu się krwi do oczu operującego.
Ciekawostką są kombinezony używane w pracowniach zabiegowych, gdzie personel medyczny narażony jest na szkodliwe promieniowanie, np. w kardiologii interwencyjnej. Stroje takie zbudowane są z grubych, ołowianych płyt. Niestety, ciężar takich kombinezonów jest duży i przy dłuższych zabiegach uciążliwy. Należy pamiętać, że najważniejsze jest przestrzeganie zasad sanitarnych przez personel. Odzież ochronna nie zastąpi odpowiedniej dezynfekcji rąk i przyrządów - która musi się odbyć zarówno przed każdym kontaktem z pacjentem, jak i po wykonaniu wszystkich czynności z nim związanych.
Zostaw komentarz