Samochodem na wakacje – jak przygotować auto w dalszą podróż?

Podróżowanie własnym autem ma niewątpliwie wiele zalet. W każdej chwili możemy zatrzymać się na odpoczynek, dowolnie zmodyfikujemy trasę, aby zobaczyć ciekawe miejsca. Dodatkowo możemy zabrać ze sobą znacznie więcej bagażu, aby takie wakacje się udały, należy jednak zadbać o odpowiednie przygotowanie pojazdu.

Planując wakacyjną wycieczkę własnym samochodem zazwyczaj skupiamy się na kompletowaniu przydatnych sprzętów. Nawigacja czy atlas drogowy z pewnością się przydadzą, ale warto też spakować do auta apteczkę, gaśnicę czy kamizelkę odblaskową. Ponieważ w długiej trasie mogą przydarzyć się różne sytuacje, rozsądnie jest też zabrać zestaw podstawowych kluczy i podnośnik, aby bez problemu móc wymienić koło z przebitą oponą. Oczywiście pakowanie to nie jedyny element przygotowań do dalekiej podróży. Przed długą trasą koniecznie trzeba sprawdzić stan techniczny samochodu.

Opony, płyny eksploatacyjne, hamulce…

Niektóre z czynności przygotowujących auto do podróży można wykonać samodzielnie. Należy do nich np. sprawdzenie stanu oleju, płynu hamulcowego i opon. Zbyt niski poziom płynów eksploatacyjnych należy uzupełnić, a jeśli zbliża się termin ich wymiany, warto pomyśleć o tym jeszcze przed podróżą. Większość kierowców poradzi sobie też z oceną stanu opon. Oprócz głębokości bieżnika sprawdźmy też ciśnienie – informacje na temat właściwego poziomu znaleźć można w instrukcji obsługi pojazdu, ale producenci umieszczają je również m. in. na wewnętrznej stronie klapki wlewu paliwa lub na słupku B od strony kierowcy. Najrozsądniej jest sprawdzić poziom ciśnienia w oponach na ok. dwa tygodnie przed planowaną podróżą, a po tygodniu zweryfikować go jeszcze raz. Jeśli ulega ono zmianie, konieczna będzie wizyta w zakładzie wulkanizacji. Aby mieć pewność, że samochód jest w pełni sprawny, warto zaprowadzić go na kontrolę do zaufanego mechanika, który sprawdzi poszczególne układy i sprawność hamulców. Powinniśmy zrobić to odpowiednio wcześniej, żeby mieć czas na usunięcie ewentualnych usterek czy wymianę uszkodzonych elementów.

Komfort podróżowania

Wielogodzinna podróż jest męcząca, szczególnie podczas letnich upałów, dlatego ważnym elementem przygotowań do wycieczki będzie też zweryfikowanie stanu klimatyzacji w aucie. Może okazać się, że filtr kabiny nie pozwalający na przedostanie się zanieczyszczeń do środka samochodu wymaga wymiany. Najlepiej jest wybrać oryginalne części dostępne w sprawdzonych sklepach, jak np, https://sklep-bmw.pl/. Na komfort podróżowania wbrew pozorom duży wpływ ma także dobrze przygotowana trasa. Plan wycieczki pozwala uniknąć stresu, a jednocześnie ogranicza ryzyko przykrych niespodzianek. Najlepiej jest wybierać dobrze oznakowane drogi, przy których znajdują się miejsca przeznaczone do odpoczynku. Jest to bardzo ważne właśnie podczas długich podróży. Postoje pozwalają pozbyć się uczucia senności, co w dużym stopniu zmniejsza ryzyko spowodowania groźnego wypadku. Jeśli jednak jesteśmy mocno zmęczeni, lepiej poszukać miejsca noclegowego.

Materiał zewnętrzny