Alfabet SERCA - jak dbać o serce
20 maja 2017 ZdrowieSerce to bez wątpienia stanowi jeden z najważniejszych organów ludzkiego organizmu. To właśnie dzięki nieustannej pracy serca do naszych naczyń krwionośnych pompowana jest krew, co stanowi podstawowy warunek funkcjonowania ludzkiego organizmu.
Do najważniejszych czynników, jakie sprzyjają chorobo serca, należy zaliczyć między innymi dietę zbyt obfitą w tłuste pokarmy, nadmierną wagę, stały brak aktywności fizycznej a także palenie tytoniu. Jednak samo unikanie szkodliwych czynników to jeszcze nie wszystko. Czy wiesz, co jest potrzebne twojemu sercu, czego należy unikać oraz jakie są ogólne zasady profilaktyki chorób serca? Jeżeli nie, to najwyższy czas się tego dowiedzieć, ponieważ w tym wypadku wiedza może naprawdę uratować ci życie. Zapoznaj się z naszym alfabetem serca.
Alfabet serca: A – jak acetylosalicylowy
Bardzo często nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale jedną z niezwykle istotnych substancji wykazujących działanie przeciwzawałowe jest kwas acetylosalicylowy, czyli składnik popularnej i dostępnej w każdej aptece aspiryny. Badania naukowe dowodzą, że codzienne przyjmowanie nawet niewielkiej ilości kwasu acetylosalicylowego znacząco wpływa na obniżenie ryzyka zarówno zawału serca, jak i udaru mózgu a także miażdżycy oraz choroby wieńcowej.
Mechanizm działania kwasu acetylosalicylowego jest stosunkowo nieskomplikowany: po prostu rozrzedza on krew oraz poszerza naczynia krwionośne, dzięki zapobiega tworzeniom się zakrzepów(to właśnie zakrzepy są odpowiedzialne za ogromną większość przypadków zawału serca a także udaru mózgu). Kwas acetylosalicylowy może jednak działać drażniąco na układ trawienny, dlatego przyjmując go w ramach profilaktyki chorób serca zamiast zwykłej aspiryny warto zdecydować się na takie preparaty, jak na przykład bestpirin czy acard, które rozpuszczają się dopiero w jelitach.
Alfabet serca: B – jak biopierwiastki
Często nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale poprawne działanie mięśnia sercowego w dużej mierze zależy od podaży w codziennej diecie określonych pierwiastków mineralnych. Jednym z nich jest selen. Badania dowodzą, że przyjmowanie selenu razem z witaminą E oraz koenzymem Q10 pozwala skutecznie chronić serce przed wpływem toksyn. Co więcej, chroniczny niedobór selenu stanowi jedną z częstszych przyczyn między innymi choroby niedokrwiennej serca a także nieprawidłowości krążenia mózgowego. Selen znajdziemy w takich produktach, jak na przykład owoce morza, otręby, tuńczyk czy pomidory.
Kolejny z pierwiastków, które wykazują niebagatelny wpływ na pracę serca to oczywiście magnez. Znajdziemy go między innymi w orzechach, płatkach owsianych, kaszach oraz niektórych owocach cytrusowych(na przykład mandarynkach). Znakomitym źródłem magnezu jest również kakao. Dzienne zapotrzebowanie na magnez u osoby dorosłej wynosi mniej więcej 250-350 mg.
Należy jednak pamiętać, że na przykład w przypadku osób prowadzących intensywny tryb życia, uprawiających regularną, intensywną aktywność fizyczną, nadużywających papierosów i alkoholu a także w przypadku kobiet przyjmujących leki antykoncepcyjne dzienne zapotrzebowanie na magnez może być znacznie wyższe. Na rynku istnieje sporo preparatów z magnezem. Najlepiej decydować się na te, które jednocześnie zawierają witaminę B6. Niektóre spośród preparatów z magnezem posiadają status leków, a nie suplementów diety, co daje gwarancję, że ich działanie zostało sprawdzone w toku badań klinicznych.
Alfabet serca: C – jak czosnek
Czosnek to produkt, którego bardzo często unikamy jak ognia. Całkowicie niesłusznie. Z punktu widzenia profilaktyki chorób serca czosnek stanowi jeden z najbardziej cudownych darów natury. Wszystko dzięki aliciylnie, czyli substancji odpowiadające za zapobieganie procesowi zlepienia się płytek krwi a także działającej redukująco na poziom tłuszczów w surowicy krwi. Jeżeli nie lubimy czosnku w postaci tradycyjnej, możemy zdecydować się na któryś z preparatów zawierających wyciąg z tej cennej rośliny.
Alfabet serca: D – jak dieta
Kolejny punkt naszej listy to oczywiście dieta. Stan naszego serca w bardzo dużym stopniu zależy bowiem od tego, jakie produkty znajdą się w naszym codziennym jadłospisie. Zamiast olejów warto stosować oliwę z oliwek. Czerwone mięso warto zamienić na wysokiej jakości wyroby z mięsa drobiowego. Warto wzbogacić dietę również o tłuste, morskie ryby(nie należy ich jednak spożywać codziennie), które stanowią nieocenione źródło kwasów tłuszczowych Omega-3. Oprócz tego, w codziennej diecie muszą znaleźć się również warzywa oraz owoce a także produkty zbożowe, jak na przykład otręby, płatki owsiane czy zarodki pszenne.
Alfabet serca: E – jak eliksir
Pod tajemniczo brzmiącym terminem "eliksir" w tym wypadku kryje się dehydroepiandrosteron (DHEA), czyli hormon nadnerczy, który został odkryty przez francuskich naukowców ponad trzy dekady temu. Badania dowodzą, że stężenie DHEA we krwi jest powiązane zarówno z ryzykiem chorób serca, jak i określonymi nowotworami. Stężenie DHEA w organizmie staje się mniejsze z upływem wieku, można je jednak ustabilizować na odpowiednio wysokim poziomie dzięki preparatom zawierającym ten hormon.
Alfabet serca: F – jak flawonoidy
Flawonoidy to substancje zawierające się przede wszystkim w owocach(na przykład cytrusach), niektórych warzywach a także czerwonym winie. Podstawową funkcję flawonoidów stanowi ochrona lipidów przed utlenianiem a także zapobieganie zwężaniu się naczyń krwionośnych. Dzięki tym właściwościom flawonoidy stanowią niezwykle ważny element profilaktyki chorób serca, ze szczególnym uwzględnieniem arteriosklerozy, czyli stwardnieniu ścian tętnic. Rezultaty badań naukowych wskazują również, że regularne spożywanie produktów zawierających flawonoidy znacząco zmniejsza ryzyko choroby wieńcowej.
Alfabet serca: H - jak herbata
Dla wielu z nas herbata to niezbędny element codziennej diety. Niestety, zwyczajna, czarna herbata zawiera teinę, która jest związkiem działającym niekorzystnie na układ krwionośny, a w tym również na serce. Na szczęście można zamienić czarną herbatę na herbatę zieloną, która nie tylko nie zawiera szkodliwej teiny ale ponadto stanowi bogata źródło antyoksydantów. Latem zielona herbata z lodówki razem z kostkami lodu może stanowić znakomity(a do tego zdrowy) napój orzeźwiający.
Alfabet serca: K – jak koenzym
Zapewne nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale sercem jest najbardziej intensywnie pracującym narządem w naszym organizmie. Jego praca trwa nieustannie, przez dwadzieścia cztery godziny na dobę. Dobrym sposobem na poprawienie wydolności serca jest regularne zażywanie koenzymu Q10, na przykład w postaci gotowych preparatów dostępnych w aptece.
Alfabet serca: L – jak likopen
Likopen to mało znany związek należący do substancji zwanych karotenami. To właśnie dzięki likopenowi pomidory, arbuzy czy grejpfruty posiadają intensywną, czerwoną barwę. Oprócz tego likopen jest jednak również jedną z najsilniejszych znanych substancji przeciwutleniających. Badania dowodzą, że regularne przyjmowanie likopenu znacząco obniża nie tylko ryzyko zawałów oraz miażdżycy, ale także na przykład nowotworów prostaty.
Alfabet serca: M - jak migdały
Migdały to cenne źródło takich składników, jak na przykład cynk oraz magnez, które odgrywają niezwykle istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu mięśnia sercowego. Oprócz tego migdały stanowią jednak również źródło cennych kwasów tłuszczowych jednonasyconych, które regulują poziom złego cholesterolu we krwi, a tym samym ograniczają ryzyko chorób układu krążenia.
Alfabet serca: O - jak otyłość
Otyłość to jeden z najważniejszych czynników sprzyjających chorobom układu krążenia. Najlepszą a zarazem łatwo dostępną metodą na sprawdzenie, czy dotyczy nas ten problem, jest obliczenie wskaźnika masy ciała, czyli BMI. W przypadku BMI, które wynosi więcej, niż 30, niestety mamy do czynienia z otyłością, która według dzisiejszych norm stanowi stan przedchorobowy. Należy jednak uważać na wszelkiego rodzaju "cudowne" sposoby, które obiecują Ci szybkie zrzucenie nadliczbowych kilogramów. Redukcja wagi powinna odbywać się stopniowo oraz pod opieką lekarza a najlepiej również specjalisty od żywienia.
Alfabet serca: P – jak przekwitanie
Jednym z czynników, które w znaczący sposób zwiększają ryzyko schorzeń układu krążenia jest menopauza. Niestety, jest to proces naturalny, którego nie można zatrzymać. Jednak dzięki stosowaniu odpowiednio dobranej terapii hormonalnej możliwe jest na przykład ograniczenia spadku stężenia estrogenów we krwi a także zahamowanie przybierania na wadze.
Alfabet serca: R – jak ruch
Aktywność fizyczna to jeden z najbardziej skutecznych środków zapobiegawczych jeżeli chodzi o choroby układu krążenia. Zamiast samochodu lub komunikacji miejskiej, wybierz rower. Kiedy masz do wyboru windę oraz schody, zdecyduj się na to drugie. Oprócz tego wskazana jest również codzienna, umiarkowana aktywność, jak na przykład trening na rowerze stacjonarnym, pompki i brzuszki lub inne ćwiczenia o charakterze aerobowym. Warto pamiętać o złotej zasadzie 3 x 30 x 130. Najkrócej mówiąc, polega ona tym, że trening powinien odbywać się przynajmniej 3 razy w tygodniu, a przez co najmniej 30 minut podczas każdej sesji serce powinno bić w rytmie mniej więcej 130 uderzeń na minutę.
Alfabet serca: S – jak stres
Stres to jeden z największych wrogów zdrowego serca. Warto więc umiejętnie wdrożyć zmiany, które uczynią nasz tryb życia mniej stresującym. Podczas stresu do organizmu uwalniają się szkodliwe dla serca substancje, jak na przykład adrenalina oraz kortyzol. Badania naukowe dowodzą, że częste przeżywanie sytuacji stresowych znacząco zwiększa ryzyko zawału. Warto korzystać z różnych metod relaksacji a także kontroli stresu, jak na przykład joga lub ćwiczenia oddechowe.
Alfabet serca: U - jak używki
Kolejny wielki, wręcz śmiertelny wróg zdrowego serca to rzecz jasna papierosy. Nie tylko zatruwają one organizm setkami wysoce toksycznych substancji oraz przyspieszają proces starzenia się komórek, ale także ograniczają wydolność płuc, przez co do organizmu krwi dostaje się mniej tlenu, co znacznie zwiększa ryzyko zarówno zawałów, jak i miażdżycy. Warto jednak zaprzyjaźnić się z czerwonym winem, które stanowi źródło polifenoli, a więc substancji regulujących pracę układu krążenia oraz zwiększających poziom dobrego cholesterolu. Nie należy jednak spożywać więcej, niż pół kieliszka czerwonego wina dziennie.
Alfabet serca: W – jak wypoczynek
Wypoczynek, to inaczej po prostu regeneracja, podczas której wszystkie organy naszego ciała, w tym również serce, "dochodzą do siebie". Aby jednak ta regeneracja była możliwa, wypoczynek musi być regularny i całkowicie wolny od stresu. Ważne jest zarówno codzienne dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości snu(co najmniej osiem godzin), ale także wypoczywanie zawsze wtedy, gdy czujemy się przeciążeni. Czasami nawet półgodzinna sjesta w ciągu dnia może znacząco wzmocnić nasz organizm a także poprawić naszą kondycję oraz samopoczucie.
Alfabet serca: Z – jak związki
Warto pamiętać, że serce to również emocje, a więc relacje z innymi ludźmi. Utrzymywanie zdrowych, harmonijnych związków z innymi ma zbawienny wpływ na naszą psychikę, a tym samym przyczynia się do ograniczenia niebezpiecznego dla naszego zdrowia stresu.
Zostaw komentarz