Skyscrapercity.com opublikował listę najpiękniejszych budynków w Polsce. Czy zgadzacie się z zestawieniem?
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa / Racibórz
Regionalne Centrum Krwi w Raciborzu, ukończone w 2013 roku, wykorzystuje płytki ceramiczne jako motyw, który łączy krew z tym, co jest najbardziej zaawansowanym technologicznie centrum krwiodawstwa w Europie. Do jego budowy wykorzystano ponad 2000 takich „cegieł kaflowych”. To nawiązanie, jak mówią architekci, do śląskiej tradycji murowania glazurowanego. FAAB chciał, aby budynek był godny altruizmu związanego z aktem oddawania krwi. Mówią o nim jako o miejscu, w którym wręcza się komuś prezent. Dywany, ściany i umywalki mają ten sam kolor szkarłatu.
Inwestycja podzielona była na trzy etapy, w tym (1) budowa nowego budynku Regionalnego Centrum Krwi, (2) wiata dla mobilnego centrum krwi (3) pierwsze w Polsce specjalistyczne Centrum Diagnostyki Nowotworów Krwi. W budynku mieszczą się nowoczesne chłodnie i magazyny, punkt pobierania krwi, zespół zaawansowanych laboratoriów medycznych i laboratorium napromieniania krwi, biura oraz centrum konferencyjne. Wewnątrz budynku krew jest pobierana, badana, przetwarzana na elementy krwi i oczyszczana technologią opartą na materiałach promieniotwórczych. Rury ceramiczne umieszczone na najwyższym poziomie, chronią salę konferencyjną przed przegrzaniem oraz ukrywają skomplikowane i masywne układy technologiczne zlokalizowane na poziomie dachu. Te ceramiczne rurki dodają szczegółów i sprawiają, że obudowa jest lżejsza.
Geometria inspirowana jest funkcją centrum krwi, zderzeniem biologii z technologią. Zaokrąglone elementy reprezentują biologię, proste reprezentują technologię. Celowa, żywa kolorystyka elewacji, sprawiająca, że budynek wizualnie zaskakuje publiczność, zwraca uwagę na ideę krwiodawstwa. Wystrój wnętrz oparty jest na kolorystyce zastosowanej w kontekście elewacji. Klatka schodowa umieszczona w centrum budynku, doświetlona naturalnym światłem słonecznym, wzdłuż korytarza wykończona czerwonymi płytkami ceramicznymi. Czerwony kolor obecny jest na podłogach i ścianach jako akcent.
Kompleks biurowy Kapelanka 42 / Kraków
Pierwszy kompleks biurowy zrealizowany przez Skanska Property Poland w Krakowie – Kapelanka 42 – otrzymał prestiżowy certyfikat LEED Gold. Jest to drugi tego typu obiekt certyfikowany LEED Core&Shell w stolicy Małopolski. Kapelanka 42, to 12-kondygnacyjny zielony kompleks biurowy o łącznej powierzchni najmu 30 000 mkw. Inwestycja została oddana do użytku w II i III kwartale 2014 roku. Na początku listopada 2014 roku budynek B został zakupiony przez polski fundusz REINO Dywidenda FIZ, zarządzany przez REINO Partners.
Dzięki innowacyjnym, ekologicznym rozwiązaniom Kapelanka 42 zaoferuje również swoim najemcom znaczne obniżenie kosztów eksploatacji, w tym ponad 33% zużycia energii i 50% zużycia wody w stosunku do lokalnych norm. Przyjazne wnętrze zapewni pracownikom dostęp światła dziennego w 75% powierzchni biurowej kompleksu. Na terenie kompleksu znajdują się stacje ładowania samochodów elektrycznych, liczne miejsca parkingowe dla rowerów z szatniami i prysznicami dla rowerzystów. Ekologiczne cechy budynku to między innymi duża ilość lokalnych materiałów użytych podczas budowy, co zmniejszyło początkowy ślad węglowy kompleksu.
Arena Lublin
Arena Lublin stadion została zbudowana w celu zastąpienia Stadionu Miejskiego, który na początku XXI wieku przestał spełniać wymogi. Budowa nowego stadionu miejskiego trwała od 2012 do 2014 roku. Na terenie dawnej cukrowni i w odległości kilkudziesięciu metrów od rzeki Bystrzycy. Projekt budowlany opracowała hiszpańska firma Estudio Lamela. Koszt budowy stadionu wyniósł 40 mln dolarów (136 mln zł). Rekord frekwencji stadionu – 14 911 widzów – został ustanowiony właśnie podczas jednego z meczów turniejowych. 16 czerwca 2017 roku reprezentacja Polski przegrała ze swoimi rówieśnikami ze Słowacji wynikiem 1:2.
Europejskie Centrum Solidarności / Gdańsk
To wyrazisty budynek dominujący w krajobrazie terenu postoczniowego, pokryty stalą Corten. Jest tu prawie 1800 unikalnych eksponatów. Na 3000 metrów kwadratowych nowoczesnej ekspozycji multimedialnej Europejskiego Centrum Solidarności poświęconej historii polskiej wolności i ruchu Solidarność prezentowane są poruszające pamiątki, fotografie, filmy i materiały dźwiękowe, dokumenty archiwalne, rękopisy, mapy, publikacje podziemne, gazety. ECS to ważny obiekt na gdańskiej drodze do wolności, ucieleśniony w nowej eksperymentalnej formule. To nie tylko muzeum poświęcone historii solidarności i opozycji antykomunistycznej w Polsce i Europie, ale także centrum dialogu na temat współczesny świat, miejsce spotkań ludzi, którym bliskie są takie wartości jak wolność i demokracja.
Zostaw komentarz