Najładniejsze budynki w Polsce według Skyscrapercity.com

Skyscrapercity.com opublikował listę najpiękniejszych budynków w Polsce. Czy zgadzacie się z zestawieniem?

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa / Racibórz

Regionalne Centrum Krwi w Raciborzu, ukończone w 2013 roku, wykorzystuje płytki ceramiczne jako motyw, który łączy krew z tym, co jest najbardziej zaawansowanym technologicznie centrum krwiodawstwa w Europie. Do jego budowy wykorzystano ponad 2000 takich „cegieł kaflowych”. To nawiązanie, jak mówią architekci, do śląskiej tradycji murowania glazurowanego. FAAB chciał, aby budynek był godny altruizmu związanego z aktem oddawania krwi. Mówią o nim jako o miejscu, w którym wręcza się komuś prezent. Dywany, ściany i umywalki mają ten sam kolor szkarłatu.

Inwestycja podzielona była na trzy etapy, w tym (1) budowa nowego budynku Regionalnego Centrum Krwi, (2) wiata dla mobilnego centrum krwi (3) pierwsze w Polsce specjalistyczne Centrum Diagnostyki Nowotworów Krwi. W budynku mieszczą się nowoczesne chłodnie i magazyny, punkt pobierania krwi, zespół zaawansowanych laboratoriów medycznych i laboratorium napromieniania krwi, biura oraz centrum konferencyjne. Wewnątrz budynku krew jest pobierana, badana, przetwarzana na elementy krwi i oczyszczana technologią opartą na materiałach promieniotwórczych. Rury ceramiczne umieszczone na najwyższym poziomie, chronią salę konferencyjną przed przegrzaniem oraz ukrywają skomplikowane i masywne układy technologiczne zlokalizowane na poziomie dachu. Te ceramiczne rurki dodają szczegółów i sprawiają, że obudowa jest lżejsza.

Geometria inspirowana jest funkcją centrum krwi, zderzeniem biologii z technologią. Zaokrąglone elementy reprezentują biologię, proste reprezentują technologię. Celowa, żywa kolorystyka elewacji, sprawiająca, że budynek wizualnie zaskakuje publiczność, zwraca uwagę na ideę krwiodawstwa. Wystrój wnętrz oparty jest na kolorystyce zastosowanej w kontekście elewacji. Klatka schodowa umieszczona w centrum budynku, doświetlona naturalnym światłem słonecznym, wzdłuż korytarza wykończona czerwonymi płytkami ceramicznymi. Czerwony kolor obecny jest na podłogach i ścianach jako akcent.

Kompleks biurowy Kapelanka 42 / Kraków

Pierwszy kompleks biurowy zrealizowany przez Skanska Property Poland w Krakowie – Kapelanka 42 – otrzymał prestiżowy certyfikat LEED Gold. Jest to drugi tego typu obiekt certyfikowany LEED Core&Shell w stolicy Małopolski. Kapelanka 42, to 12-kondygnacyjny zielony kompleks biurowy o łącznej powierzchni najmu 30 000 mkw. Inwestycja została oddana do użytku w II i III kwartale 2014 roku. Na początku listopada 2014 roku budynek B został zakupiony przez polski fundusz REINO Dywidenda FIZ, zarządzany przez REINO Partners.

Dzięki innowacyjnym, ekologicznym rozwiązaniom Kapelanka 42 zaoferuje również swoim najemcom znaczne obniżenie kosztów eksploatacji, w tym ponad 33% zużycia energii i 50% zużycia wody w stosunku do lokalnych norm. Przyjazne wnętrze zapewni pracownikom dostęp światła dziennego w 75% powierzchni biurowej kompleksu. Na terenie kompleksu znajdują się stacje ładowania samochodów elektrycznych, liczne miejsca parkingowe dla rowerów z szatniami i prysznicami dla rowerzystów. Ekologiczne cechy budynku to między innymi duża ilość lokalnych materiałów użytych podczas budowy, co zmniejszyło początkowy ślad węglowy kompleksu.

Arena Lublin

Arena Lublin

Arena Lublin stadion została zbudowana w celu zastąpienia Stadionu Miejskiego, który na początku XXI wieku przestał spełniać wymogi. Budowa nowego stadionu miejskiego trwała od 2012 do 2014 roku. Na terenie dawnej cukrowni i w odległości kilkudziesięciu metrów od rzeki Bystrzycy. Projekt budowlany opracowała hiszpańska firma Estudio Lamela. Koszt budowy stadionu wyniósł 40 mln dolarów (136 mln zł). Rekord frekwencji stadionu – 14 911 widzów – został ustanowiony właśnie podczas jednego z meczów turniejowych. 16 czerwca 2017 roku reprezentacja Polski przegrała ze swoimi rówieśnikami ze Słowacji wynikiem 1:2.

Europejskie Centrum Solidarności / Gdańsk

To wyrazisty budynek dominujący w krajobrazie terenu postoczniowego, pokryty stalą Corten. Jest tu prawie 1800 unikalnych eksponatów. Na 3000 metrów kwadratowych nowoczesnej ekspozycji multimedialnej Europejskiego Centrum Solidarności poświęconej historii polskiej wolności i ruchu Solidarność prezentowane są poruszające pamiątki, fotografie, filmy i materiały dźwiękowe, dokumenty archiwalne, rękopisy, mapy, publikacje podziemne, gazety. ECS to ważny obiekt na gdańskiej drodze do wolności, ucieleśniony w nowej eksperymentalnej formule. To nie tylko muzeum poświęcone historii solidarności i opozycji antykomunistycznej w Polsce i Europie, ale także centrum dialogu na temat współczesny świat, miejsce spotkań ludzi, którym bliskie są takie wartości jak wolność i demokracja.