Winiety w Austrii - wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Osoby, które często poruszają się samochodem, na pewno zdają sobie sprawę z tego, że wiele dróg jest płatnych. Nie inaczej wygląda sytuacja zagranicą. W niektórych krajach obowiązują tradycyjne bramki, podczas gdy w innych stosuje się winiety będące dowodem zapłaty za przejazd. Austria jest jednym z krajów, w którym obowiązują winiety i należy zakupić je zaraz po wjeździe do Austrii!

Winiety Austria - obowiązek każdego kierowcy

Winiety są obowiązkowe dla każdego kierowcy w Austrii, bez znaczenia z jakiego kraju przyjechał on. Jeśli nie zakupimy winiety należy liczyć się z możliwością otrzymania mandatu w wysokości od 300 euro!

Należy zakupić winietę jeśli mamy zamiar poruszać się autostradami (drogi oznaczone literą A) - należy jednak liczyć się z tym, że na niektórych odcinkach austriackich autostrad należy dodatkowo uiścić opłatę.  

Odcinki autostrad dodatkowo płatne to:

 • A9: Gleinalm Tunnel - 9 euro
 • A9: Bosruck Tunnel - 5 euro
 • A10: Katschberg Tunnel - 7,20 euro
 • A13 - 9 euro
 • Droga ekspresowa S16 - 9,50 euro

Odcinki te są dodatkowo płatne na bramkach, ale należy także posiadać ważną winietę. 

Austria Winiety 2018 - zmiany w cenach i możliwość zakupu online

Rok 2018 przyniósł kilka zmian w winietach. Przede wszystkim zdrożały winiety w Austrii. Podwyżki co prawda nie są duże, bo na rocznej winiecie cena wzrosła o 90 euro centów. 

Dodatkowo w 2018 roku wprowadzono możliwość zakupu winiety elektronicznej, która dostępna jest na oficjalnej stronie operatora autostrad w Austrii. Zakup winiety jest bardzo prosty,  można zapłacić przelewem, kartą lub przez PayPal. Warto jednak pamiętać o tym, że taką winietę należy zakupić minimum 18 dni przed planowanym wjazdem do Austrii.

Kup winiety do Austrii online na https://winiety.pl/ 

Rodzaje winiet w Austrii

W Austrii dostępne są trzy rodzaje winiet ze względu na czas ważności:

winieta na 10 dni - ważna jest przez kolejnych 10 dni kalendarzowych, do godziny 23:59 ostatniego dnia;
winieta na 2 miesiące - ważna do dnia o tym samym numerze za dwa miesiące(np. od 3 lutego do 3 kwietnia); jeśli miesiąc końca ważności ma mniej dni, niż miesiąc w których ją zakupiliśmy, jest ona ważna do końca miesiąca (np, winieta kupiona 31 grudnia będzie ważna do 28 lutego);
winieta roczna - ważna od 1 grudnia roku poprzedzającego do 31 stycznia kolejnego roku; okres ważności jest zawsze taki sam, więc winieta roczna kupiona w listopadzie, będzie ważna do 31 stycznia następnego roku.

winieta w Austrii

Cena za winiety w Austrii

W Austrii dostępne są winiety dla samochodów osobowych do 3,5 tony oraz winiety dla motocykli.

Ceny winiet dla samochodów osobowych

 • 10-dniowa - 9 euro
 • 2-miesięczna - 26,20 euro
 • roczna - 87,30 euro.

Ceny winiet dla motocykli

 • 10 dniowa - 5,20 euro
 • 2-miesięczna - 13,10 euro
 • roczna - 34,70 euro.

Gdzie kupić winiety?

Winiety można zakupić w wielu punktach. Są one dostępne także w niektórych miejscach w Polsce, jednak zakup przez pośrednika wiąże się z większą ceną. 

Winiety od 2018 roku można zakupić online, co jest rozwiązaniem wybieranym przez wiele osób. Należy jednak podróż zaplanować przed czasem.

Winiety w formie naklejek można kupić w oficjalnych punktach sprzedaży, które znajdują się najczęściej na stacjach benzynowych. Warto zakupić ją tuż przed lub zaraz po przekroczeniu granicy z Austrią.