Już od dawna rolę klasycznej nawigacji GPS przejmują urządzenia mobilne. Pierwszym wyborem najczęściej okazują się smartfony, jednak zadanie to mogą spełniać także tablety. I spisują się w tym naprawdę dobrze.
Niemal każde tego typu urządzenie dysponuje modułem GPS, dlatego nie musimy wcale trudzić się, aby znaleźć odpowiedni model. Decydując się na tablet, zyskujemy przede wszystkim duży, czytelny ekran, dzięki któremu przeglądanie zaplanowanych tras stanie się o wiele wygodniejsze niż w przypadku miniaturowych urządzeń, które zalewają rynek.
Co jednak najważniejsze, chcąc zakupić tablet ze sprawnym modułem GPS wcale nie musimy inwestować pokaźnych sum. Temu zadaniu sprostają nawet urządzenia za mniej niż 300 złotych!
Możliwość wyboru
Największą zaletą tabletów w kontekście wykorzystania ich jako urządzenia nawigujące jest to, że mogą korzystać z wielu rozbudowanych programów, które w większości przypadków są darmowe. Wszystko to sprawia, że każdy jest w stanie znaleźć aplikację, która okaże się nie tylko wygodna w użycie, ale również zapewni dostęp do wielu przydatnych informacji.
Co ważne, podczas wyboru wspomnianych programów możemy wybierać pomiędzy wersjami działającymi w trybie offline (wymagane jest jedynie pobranie stosownej mapy) a aplikacjami pobierającymi wszelkie istotne dane w czasie rzeczywistym. Szczególnie polecane są te drugie, ponieważ gwarantują nam aktualność przekazywanych danych. Oczywiście będą one funkcjonowały tylko w przypadku włączonego połączenia internetowego.
Na korzyść tabletów działa również postawa samych producentów, którzy coraz częściej zdają się zauważać potencjał swoich produktów. Efektem tego jest chociażby tworzenie specjalnych, dedykowanych programów, które zachwycają nie tylko szybkością działania, ale również pewną intuicyjnością, dzięki której korzystanie z nawigacji stanie się niezwykle proste i przyjemne. Niektórzy producenci sprzedają również swoje tablety z dołączonym uchwytem samochodowym.
Na co zwrócić uwagę podczas zakupu tabletu?
Oczywiście należy uczciwie stwierdzić, że nie każdy tablet sprawdzi się jako nawigacja samochodowa. Na rynku pełno jest bowiem urządzeń kiepskiej jakości, które w trasie bardziej przeszkadzają niż pomagają. Ważne jest więc to, aby przed dokonaniem ostatecznego wyboru przeanalizować parametry interesujących nas urządzeń.
Jakość modułu GPS. Trudno ocenić ją za pomocą suchych danych, dlatego warto poszukać specjalnych recenzji i testów konkretnych modeli. Wskażą one, jak w rzeczywistości sprawuje się moduł. W niektórych tabletach są one bowiem tak słabe, że nie są w stanie połączyć się z więcej niż jedną satelitą.
Polecane są także urządzenia dysponujące modułem A-GPS, który ustala bieżącą pozycję przy użyciu serwerów operatorów sieci komórkowych.
Ekran. Mowa przede wszystkim o jego wielkości. Duże tablety pozwolą nam łatwiej przeglądać mapy, jednak w większości przypadków będą zasłaniać nam widok, co wpłynie nie tylko na komfort jazdy, ale i na bezpieczeństwo. Warto więc decydować się na urządzenia o przekątnej ekranu maksymalnie 7 cali.
Nie powinniśmy zapominać także o jakości generowanego obrazu. Ta zaś będzie największa w przypadku urządzeń dysponujących matrycami IPS.
Dostęp do Internetu. Jak wspomnieliśmy, wiele aplikacji wymaga dostępu do sieci, dlatego warto decydować się na tablety dysponujące modułem 3G lub LTE.
Oprogramowanie. W przypadku nawigacji, bardzo dobrze sprawdza się system Android, który otwiera nam dostęp do wielu przydatnych aplikacji.
Więcej niż nawigacja samochodowa
Kolejną zaletą tabletów jest to, że oferują one znacznie więcej niż standardowa nawigacja samochodowa. Te przenośne centra multimedialne sprawiają, że z poziomu pojazdu mamy dostęp do sieci Internet, odtwarzacza muzyki, radia, komunikatorów, serwisów społecznościowych, a także wielu przydatnych aplikacji, które mogą umilić nam podróż (mowa np. o audiobookach). Wszystko to sprawia, że tablet w samochodzie może okazać się niezwykle przydatny.
Zostaw komentarz