Najpopularniejsze wakacyjne kierunki

Przed nami kolejny sezon letnich podróży. Wakacyjny czas sprzyja zwiedzaniu, zatem przed zaplanowaniem urlopu, warto zapoznać się z rankingiem najczęściej wybieranych kierunków w roku 2016. Takie zestawienie przygotowane zostało na HotelsCombined.pl.

Najchętniej wybierane państwa

Pomimo ciekawej i coraz bardziej przystępnej cenowo oferty zagranicznych kurortów, to wciąż wybrzeże Morza Bałtyckiego cieszy się największą popularnością. W roku 2016 aż 54% Polaków zdecydowało się na spędzenie urlopu w Polsce. Liczby te uzupełnione są o coraz większe grono obcokrajowców, którzy także doceniają nasze rodzime, piękne zakątki. Góry, Bałtyk i Mazury to miejsca, które wciąż cieszą rodaków i pomimo zmiennej aury, pomagają im zregenerować siły i wypocząć przed kolejnym ciężkim rokiem w pracy, czy też szkole.

Ciekawą informacją w zestawieniu są kolejne miejsca na podium. Włochy wybrało bowiem blisko 8% Polaków, którzy postawili na stabilną i ciepłą pogodę oraz wyjątkowe zabytki architektury. Wakacje na południu Europy to również niesamowita kultura, jedzenie i sztuka, a także o czym często zapominamy - Morze śródziemne, Adriatyk i Morze Tyrreńskie - w zależności od naszej lokalizacji. Na trzecim miejscu tym razem znaleźli się nasi zachodni sąsiedzi -Niemcy wybrało około 3,5% Polaków, prześcigając w ten sposób bardziej oczywiste kierunki, jak Portugalię i Hiszpanię - która spadła w rankingu HotelsCombined.pl na czwartą pozycję.

Kolejne miejsca, w których Polacy chętnie spędzali wakacje w roku 2016 to :

  • Węgry - 2,6%
  • Wielka Brytania - 2,6%
  • Czechy - 2%
  • Grecja - 1,9%
  • Malta - 1,7%
  • Francja - 1,6%
  • Austria 1,5%
  • Chorwacja - 1,4%
  • Tajlandia - 1,4%

Kraj na wakacje

To dosyć zaskakujący ranking, który wyraźnie nakreśla zmieniające się upodobania Polaków. podróżują oni coraz śmielej, rezygnując z dotychczasowych miejsc, na korzyść bardziej odległych - orientalnych, czy zwyczajnie cieplejszych państw. Ciekawostką jest fakt, że wśród wybieranych przez Polaków krajów w roku 2016, znalazły się między innymi Chiny, Meksyk, Japonia, Malezja i Kirgistan.

Najchętniej wybierane miasta

Podobnie jak w zestawieniu najpopularniejszych państw i tu nie będzie zaskoczeniem, że na pierwszym miejscu uplasowała się Warszawa, choć wydawałoby się, że będzie to któryś z nadmorskich kurortów. Na drugim miejscu uplasował się natomiast Gdańsk, za którym znalazły się między innymi Wrocław, Kraków, Zakopane, Poznań i Sopot. Miasta te łączy przede wszystkim ciekawe zaplecze turystyczno -gastronomiczne oraz odbywające się w 2016 imprezy kulturalne i religijne. Mowa tu oczywiście o festiwalach, które miały miejsce we Wrocławiu oraz Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie.

Jeśli chodzi zaś o zagraniczne miejscowości to trzeba tu podkreślić znaczące zwycięstwo Berlina. Metropolia przyciągnęła w 2016 roku sporo Polaków, których z pewnością przyciągnęła energia tego miasta. Na kolejnych miejscach uplasował się Budapeszt, Rzym, Karpacz, Praga, Londyn i Wiedeń. Według HotelsCombined.pl pierwszym nadmorskim miastem, na miejscu 15 okazało się Władysławowo, które z każdym rokiem odgrywa ważną rolę w wakacyjnych wojażach.

Jak wynika z tego zestawienia, Polacy stają się coraz bardziej śmiali w swoich podróżach i wybierają kierunki interesujące, tętniące życiem, a nie jak można było się spodziewać kurorty z plażą w tle.