Jednym z najbardziej kultowych i znanych zabytków w Chinach jest Wielki Mur Chiński. Kiedy został zbudowany, jak dawno temu i czy jest widoczny z kosmosu? Oto najważniejsze i najciekawsze fakty na temat Wielkiego Muru Chińskiego w Chinach. Oto 8 mitów i faktów, które musisz znać.
Wielki Mur Chiński jest symbolem Chin. Wznosi się w Badaling niedaleko Pekinu. W 1987 roku został wpisany przez ONZ na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Każdego roku odwiedza go około 14 milionów turystów. O Wielkim Murze Chińskim od setek lat krąży wiele legend. My rozwiewamy mity i dostarczamy najdokładniejszych informacji na temat tej znanej na całym świecie atrakcji w Chinach.
Wielki Mur Chiński: Kiedy został zbudowany?
Najwcześniejsze fragmenty zabytku pochodzą z V-VIII w. p.n.e. Zbudował je pierwszy cesarz chiński. Aby chronić wrogów, wały zbudowano z ubitej ziemi. Obecna linia i forma chińskiego Wielkiego Muru została zbudowana za czasów dynastii Ming w XVI wieku. System fortyfikacji rozciągający się od granic Korei po pustynię Gobi został zbudowany przez władców tej dynastii. Wrogowie imperium byli nieustannie przyciągani do budowli, która z założenia miała mieć charakter obronny.
Legenda głosi, że Wielki Mur Chiński służył nie tylko do obrony cywilizacji chińskiej przed barbarzyńcami, ale także jako obrona dla innych kultur. Zbudowano go również w celu ochrony przed... demonami "grasującymi po jałowych ziemiach". Nie był on zbudowany w linii prostej, ponieważ wierzono, że demony nie mogą przekroczyć zakrzywionej struktury.
Na ile kilometrów ciągnie się Wielki Mur Chiński?
Długość Wielkiego Muru Chińskiego nie została dokładnie określona, a różne jej wersje są dostępne w różnych źródłach. Wielki Mur Chiński mierzy 21 196 km (długość całego systemu fortyfikacji, łącznie ze wzgórzami i rowami). Współczesna technologia pozwala na komputerowe odtworzenie najbardziej prawdopodobnej wersji zabytku, począwszy od jego największej świetności.
Wielki Mur Chiński mierzy 9 metrów wysokości, a wieże strażnicze sięgają 12 metrów.
Wielki Mur Chiński nie stanowi spójnej struktury
Nie ma "Wielkiego Muru"; składa się on z wielu odcinków, z których każdy budowany był przez wiele lat, przez różnych cesarzy i przy użyciu zupełnie innych technik. W tym przypadku nie możemy mówić o ciągłej konstrukcji, ale raczej o wielu fragmentach, które zostały połączone w jedną całość. Niektóre z nich mają luki.
Wielki Mur Chiński widziany z kosmosu: Czy jest widoczny?
Czy Wielki Mur Chiński naprawdę można zobaczyć z kosmosu? Trudno uwierzyć, że Wielki Mur Chiński jest "jedyną budowlą stworzoną przez człowieka widoczną w kosmosie". Astronauci i astronomowie są zgodni, że to legenda.
Ten "kosmiczny" mit powstał najprawdopodobniej w XVIII wieku i przez długi czas uważany był za prawdziwy. Specjalistyczne pomiary i badania wykazały, że Wielki Mur Chiński w rzeczywistości nie może być widziany z kosmosu.
Wielki Mur Chiński: Skąd wzięła się nazwa?
Anglicy nadali nazwę Wielkiemu Murowi Chińskiemu w XIX wieku. Ten imponujący zabytek nazywany jest przez Chińczyków Wanli Changcheng, czyli Mur 10 Tysięcy Li. Jest to chiński termin, który oznacza coś nieskończenie długiego.
Podczas budowy Wielkiego Muru zginęło milion ludzi
Źródła podają, że Wielki Mur Chiński był budowany przez 3,5 miliona robotników. Mogli oni stanowić nawet 70% ówczesnej populacji Chin. Wielki Mur, podobnie jak wiele innych godnych uwagi budowli, pochłonął również wiele ofiar podczas swojej trwającej 2000 lat budowy. Podczas budowy muru życie mogło stracić nawet milion osób.
Mur został zbudowany całkowicie bez użycia ludzkich kości
Przepracowani robotnicy to ciemna strona Wielkiego Muru Chińskiego. Nic dziwnego, że na podstawie tego faktu powstało wiele mitów. Jeden z nich twierdził, że robotnicy, którzy zmarli, zostali pochowani w murze. Inny twierdził, że kości robotników zostały użyte do budowy Muru Chińskiego. Eksperckie badania laboratoryjne nie potwierdziły tych informacji.
Okazało się, że zaprawa używana do wyrobu cegieł była zrobiona z mąki ryżowej. Składnik ten w połączeniu z wodą dawał bardzo trwały efekt. Środek ten wykorzystywany jest również do rekonstrukcji poszczególnych fragmentów.
Ile wart jest Wielki Mur Chiński?
Dziś mniej niż 20% Wielkiego Muru Chińskiego zbudowanego za czasów cesarzy Ming jest w dobrym stanie. Mur nie jest "schyłkowy" tylko z tych powodów. W czasach współczesnych zabytek był niszczony przez mieszkańców. W niektórych miejscach mur został rozebrany, mimo ochrony prawnej ze strony państwa. Z materiału budowano domy i budynki gospodarcze.
Obecnie w okolicach Pekinu dla turystów udostępnionych jest tylko kilka odcinków Wielkiego Muru, w tym Badaling i Jinshanling, Simatai. Badaling, 70 km od Pekinu, jest najlepiej zachowanym odcinkiem. Turyści mogą z łatwością podróżować między tymi miejscami codziennie dziesiątkami autobusów. Mur ten mierzy niespełna 5 km długości.
Zostaw komentarz