Ogrzewanie podłogowe elektryczne czy wodne — co wybrać?

Budowa domu to zawsze wyzwanie. Tym bardziej, kiedy trzeba podjąć racjonalną decyzję dotyczącą ogrzewania, które ma ogromny wpływ na komfort użytkowania domu i na rodzinny budżet przez wiele lat. Standardowe projekty, w których wykorzystuje się grzejniki na wodę ciepłą, obecnie okazują się nie tylko mało efektowne, ale także kosztowne. Rozwiązaniem, na które decyduje się coraz więcej osób jest ogrzewanie podłogowe. Tylko które wybrać: wodne czy elektryczne ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe wodne – działanie, montaż

Ogrzewanie podłogowe wodne to sieć elastycznych rurek umieszczonych w wylewce. Są one podłączone do kotła grzewczego, który podgrzewa wodę. Kocioł do ogrzewania podłogowego musi pracować z wysoką efektywnością, a jednocześnie utrzymywać temperaturę wody max. 50 stopni. Najbardziej do ogrzewania wodnego polecane są kotły olejowe lub gazowe. 

Równomierne ułożenie rurek wypełniających się wodą sprawia, że podłoga nagrzewa się, a temperatura w pomieszczeniu wzrasta. Dzieje się to jednak dosyć wolno, natomiast po wyłączeniu ogrzewania dłużej też czeka się na wychłodzenie podłogi. 

Rurek nie montuje się pod stałą zabudową meblową i wyposażeniem łazienki, a także w miejscach, w których następuje duża utrata ciepła, na przykład przy drzwiach, pod oknami. 
Instalację wodną można montować pod panelami drewnianymi, winylowymi, laminowanymi, ale najlepsze rezultaty przynosi ułożenie płytek ceramicznych czy terakoty. Taka podłoga doskonale przewodzi ciepło. 

Ogrzewanie podłogowe elektryczne — uniwersalne rozwiązanie

Ogrzewanie podłogowe elektryczne to sieć przewodów oraz mat grzejnych z kablami elektrycznymi lub specjalne folie z aluminiowym drutem. Ich montaż przebiega bardzo szybko i można je układać, w zależności od wybranego typu mat, pod panele lub pod płytki. Podobnie jak w przypadku wodnego ogrzewania, elektryczne montuje się w niewielkiej odległości od ścian, unikając montażu pod stałym wyposażeniem mieszkania, np. pod zabudową kuchenną, wanną, prysznicem. Maty są sterowane za pomocą regulatora z termostatem. 

Co ważne, elektryczne ogrzewanie podłogowe z powodzeniem można zastosować tylko w wybranych pomieszczeniach, np. w chłodnej łazience, sypialni, w pokoju dziecka. Ich ułożenie jest tak proste, że można to zrobić samodzielnie. Maty nie wymagają serwisowania, a ryzyko wystąpienia awarii jest bardzo niskie. 

Zalety elektrycznego ogrzewania podłogowego

Podłogowe ogrzewanie elektryczne zapewnia nie tylko ciepło, ale także dużą wygodę. W domu z matami grzewczymi nie trzeba montować kotła, który zapewni ciepłą wodę do ogrzewania pomieszczeń. Wystarczy, że są one podłączone do prądu. 

Przez wiele lat ich popularność była niższa niż rozwiązania wodnego, ale odkąd coraz więcej osób inwestuje w montaż paneli fotowoltaicznych, zainteresowanie elektrycznym ogrzewaniem podłogowym wzrasta. Przy montażu mat elektrycznych w domu z fotowoltaiką rachunki za prąd będą wciąż niewielkie. W szczególności, jeśli dodatkowo zamontowano magazyny energii, które kumulują ją w okresach wysokiej produkcji a oddają w pochmurne, jesienne i zimowe dni. 

 

Wodne czy elektryczne ogrzewanie podłogowe — które wybrać?

Zarówno wodne, jak i elektryczne ogrzewanie podłogowe wyposażone jest w czujnik ciepła i termostat co umożliwia łatwe regulowanie temperatury w pomieszczeniu. Tym, co różni ogrzewanie wodne od elektrycznego jest:

  • Koszt instalacji ogrzewania — montaż mat elektrycznych będzie tańszy, ponieważ wystarczy ułożyć gotowe elementy pod podłogą. W przypadku wodnego ogrzewania niezbędne jest wyposażenie kotłowni w kocioł grzejny oraz osprzęt, a następnie zapewnienie paliwa (gazu, oleju, węgla, pelletu). Przy wodnej instalacji niezbędny jest też komin oraz wentylacja. Najdroższym rozwiązaniem będzie podłączenie do instalacji wodnej pompy ciepła. 
  • Ogrzewanie elektryczne sprawdza się znacznie lepiej w domkach ogrzewanych czasowo, np. działkowych, kempingowych. Przy ogrzewaniu wodnym woda może w zimie zamarznąć i uszkodzić całą instalację. Ponadto elektryczne ogrzewanie można szybko uruchomić i ogrzać wnętrze w kilkanaście-kilkadziesiąt minut. Nawet po długiej przerwie w eksploatacji system może podjąć pracę natychmiast, gdy zajdzie taka potrzeba. 
  • Ogrzewanie podłogowe elektryczne może być darmowe, jeśli dom zasilany jest z paneli fotowoltaicznych. Przy odpowiednio dobranej instalacji i montażu magazynów energii prąd wyprodukowany wiosną i latem, zasili maty i kable grzewcze jesienią i zimą, czyli wtedy, kiedy są najczęściej użytkowane. Ogrzewanie wodne jest darmowe lub tanie tylko wtedy, kiedy zostało połączone z pompą ciepła w domu zasilanym z elektrowni fotowoltaicznej. 

Jeśli zależy Ci na ogrzewaniu prostym w użytkowaniu, łatwym w montażu i dobrze współpracującym z instalacją fotowoltaiczną, sprawdź ofertę Thermoval, polskiego producenta elementów elektrycznego ogrzewania podłogowego (https://thermoval.pl/oferta/ogrzewanie-podlogowe/).

Artykuł partnera