Turystyka dla seniorów

Turystyka to jedna z tych dziedzin zainteresowań, którą można uprawiać przez całe życie. Nie ma znaczenia ani wiek, ani poziom sprawności. Dla seniorów biura turystyczne i wyspecjalizowane instytucje mają całkiem bogatą ofertę tanich wczasów, wycieczek czy atrakcyjnych pobytów w sanatoriach.

Wiek emerytalny – najlepsza pora na zwiedzanie

Wejście w wiek emerytalny nie musi oznaczać rezygnacji z przyjemności, jakie niesie ze sobą życie. Przez znaczną jego część pracujemy na utrzymanie domu, wychowujemy dzieci, edukujemy się i spełniamy różne obowiązki, w tym także wobec własnych rodziców. Większość z nas powtarza sobie, że na emeryturze dopiero zacznie żyć naprawdę, a kiedy ona nadchodzi, seniorzy wycofują się i zamykają we własnym domu, rezygnując z planów, jakie snuli przez większość życia. Jednym z nich jest turystyka i zwiedzanie, na które nigdy nie było zbyt dużo czasu.

Starsi ludzie często uważają, że aktywne chodzenie po górach lub wczasy nad morzem odległym o kilkaset kilometrów nie są już dla nich dostępne. W rzeczywistości coraz więcej biur podróży i agencji zajmujących się kompleksowym organizowaniem wypoczynku przygotowuje specjalną ofertę dla seniorów, dostosowaną do ich możliwość portfela i sprawności fizycznej. Co ciekawsze oferowane osobom starszym wyjazdy nie dotyczą jedynie kraju, ale również innych państw europejskich. Przykładem jest zaproponowany przez rząd Hiszpanii nowatorski program Europe Senior Tourism. Program skierowany jest do osób pomiędzy 55 a 75 rokiem życia i wspiera go Unia Europejska.

Specjalne oferty dla seniorów

Ostatnie dziesięciolecia przyniosły wiele zmian w dziedzinie, jaką jest turystyka dla seniorów. Zarówno Państwo, jak i organizacje społeczne kładą duży nacisk na aktywizację osób po 55 roku życia, a przykładem są liczne programy z cyklu 55+ czy 60+. Skuteczność takiej aktywizacji uzależniona jest od dostępności ofert dla osób starszych, które – jak wiadomo – są mniej sprawne i wymagają specjalnych udogodnień. Stąd coraz częściej w biurach turystycznych można spotkać pakiety ofert turystycznych specjalnie przeznaczonych dla osób z tej grupy wiekowej. Czym się one wyróżniają?

  • Miejsca docelowe sprzyjają relaksowi zarówno w formie łagodnej aktywności, jak spacery, nordic walking, leżakowanie czy atrakcje w basenie.
  • Transport obejmuje wygodny autokar z toaletą i lotniczymi siedzeniami, dowożący bezpośrednio na miejsce i z powrotem.
  • Specjalne oferty zdrowotne łączą się z zabiegami rehabilitacyjnymi lub opieką medyczną i pielęgniarską.
  • Zorganizowane wycieczki objazdowe tematyką nawiązują do zainteresowań seniorów.
  • Oferty są atrakcyjne cenowo, często ze specjalną zniżką nawet do 50%.
  • Dostępne są specjalne formy wypoczynku dla seniorów z osobą towarzyszącą.

Wiek 60-70 lat nie jest przeciwwskazaniem do wyjazdów turystycznych, zarówno tych w celu zwiedzania, jak i na wczasy czy do sanatoriów. Specjalne oferty turystyczne są dostosowane do możliwości seniorów, a dodatkowym wsparciem mogą być przydatne akcesoria oferowane przez sklep Pomoce dla Seniora. Praktyczne drobiazgi w walizce ułatwią codzienne ubieranie się, dłuższy spacer czy wykonywanie codziennych czynności.

Materiał zewnętrzny