Sycylia - miejsce na wakacyjny wypoczynek

Szukasz miejsca idealnego na wakacje? Wybierz się na Sycylię. Ten wyspiarski skarb Włoch ma wiele do zaoferowania. Wspaniałe zabytki, niezwykła historia pełna mitów i legend, piękne krajobrazy z majestatyczną Etną na czele i plaże zachęcające do odpoczynku – to tylko kilka z atrakcji Sycylii.

Sycylia -  największa wyspa na Morzu Śródziemnym zachwyci bogactwem i różnorodnością zabytków, urokliwymi miasteczkami, fantastycznymi plażami, przepysznym jedzeniem i zapierającymi dech w piersiach krajobrazami, które stały się natchnieniem wielu artystów. To też miejsce, które fascynuje pewnego rodzaju egzotyką. Nie bez powodu Sycylia jest nazywana Bramą do Europy. To wyspa pełna kontrastów, zarówno jeśli chodzi o zmieniający się z kilometra na kilometr krajobraz, jak i sztukę czy architekturę. Mieszanka kultur, historii i mitów uczyniła to miejsce niezwykle oryginalnym i fascynującym. To właśnie tu znajdziemy  wpływy zarówno europejskie: greckie, rzymskie, hiszpańskie, jak i arabskie czy normańskie, a typowo śródziemnomorska bujna roślinność miesza się tu z niemal afrykańskim, pustynnym krajobrazem.

Choć wciąż żywe są legendy o sycylijskiej mafii rodem z Ojca Chrzestnego czy o złowieszczym wulkanie Etna, który w każdej chwili może wybuchnąć – to nie ma się czego obawiać, Sycylia to jeden z najbezpieczniejszych miejsc na wakacje, który turystom ma wiele do zaoferowania. Pobyt na Sycylii spodoba się zarówno miłośnikom zwiedzania, jak fanom błogiego lenistwa na plaży.

Co warto zobaczyć na Sycylii?

Na pobyt na wyspie należy przeznaczyć co najmniej tydzień, gdyż miejsca warte odwiedzenia można tam spotkać niemal na każdym kroku. Punkt obowiązkowy to przepięknie położone nadmorskie miasteczko Cefalu z monumentalną katedrą, licznymi zabytkami, szmaragdowym morzem i egzotyczną przyrodą. Warto także wybrać się do jednego z największych parków archeologicznych w Europie, starożytnego Selinunte. Miłośnicy świata antycznego koniecznie muszą się udać do Syrakuz, miasta pełnego wspaniałych zabytków z różnych okresów, które do dzisiaj zachowało niepowtarzalny urok. Kolejny obowiązkowy punkt to Taormina – najpopularniejszy sycylijski kurort. Przepiękny antyczny teatr z ośnieżoną Etną i morzem w tle to ikona miasta i jednocześnie odbicie jego długich dziejów. Wyjazd na Sycylię nie może się też odbyć bez wizyty w urzekającej egzotyką stolicy wyspy - Palermo. Warto także choć na chwilę wstąpić do jednego z przepięknych barokowych miasteczek wpisanych na listę UNESCO, jak urokliwa Katania, Ragusa czy Palazzolo. Spora atrakcją, która dostarczy wielu wrażeń będzie też wyjazd kolejką i dalej podróż jeepami pod jeden z kraterów wulkanu Etna. Więcej o tym, co warto zobaczyć na Sycylii można przeczytać np. tutaj: https://www.tui.pl/wypoczynek/wlochy/sycylia

Nawet jeśli ktoś zwiedził całe Włochy kontynentalne, ale nie był na Sycylii to tak jakby w ogólne nie poznał tego kraju. Sycylia jest unikatowa, jedyna w swoim rodzaju i zupełnie inna niż pozostałe części Włoch. To prawdziwy tygiel kulturowy, unikalna kuchnia, obyczaje – coś, czego nie zobaczymy nigdzie indziej, dlatego ta włoska wyspa powinna stać się punktem obowiązkowym przy planowaniu wakacji.

 

Materiał zewnętrzny