Wakacje w Europie - 8 niezwykłych miejsc

Szukasz miejsca, które można nazwać wakacyjnym rajem? Z gwarancją pogody, piękną plażą, cudownym krajobrazem? Poznaj osiem propozycji miejsc, które stanowczo powinny się znaleźć na liście każdego podróżnika.

1. Francja – Korsyka

Ta niezwykła, leżąca na Morzu Śródziemnym rajska wyspa, znajduje się na zachód od Włoch i na południowy – wschód od kontynentalnej Francji a od Sardynii oddziela ją Cieśnina Świętego Bonifacego. Korsyka wabi turystów niezwykłym pięknem swojego wybrzeża. Formacje ze skał kredowych, w których przeplatają się sieci korytarzy i grot podwodnych, pięknie kontrastują z turkusową barwą wody. Poludniowa część wyspy to także okazja do podziwiania klifów ukształtowanych przez wieki wpływów wiatru i wody.

2. Francja – Lazurowe Wybrzeże

Ten popularny już od lat region Franci zachęca do odwiedzin gwarancją słonecznej pogody, bogatą roślinnością, dzięki której poczujemy się jak w tropikach oraz pięknem plaż, z górującymi nad nimi palmami. Swoją nazwę Lazurowe Wybrzeże wzięło od lazurowego koloru zatok, rozpościerających się u podnóża górskich szczytów. To widok, który zachwyci nawet najbardziej wybrednych turystów. Najbardziej znane miasta tego rejonu to kojarzone z gwiazdami i celebrytami Saint-Tropez i Cannes, jednak i tu odnajdziemy mnóstwo mniejszych miejscowości, w których będzie nam dane odpocząć w spokoju i w ciszy.

3. Chorwacja – Zatoka Kvarner

Zatoka ta, będąca częścią Morza Adriatyckiego, leży pomiędzy północnym brzegiem Chorwacji a półwyspem Istria. Na jej wodach leżą przepiękne wyspy Pag, Cres, Krk, Lošinj i Rab. Największym miastem leżącym nad zatoką jest portowa Rijeka ze średniowieczną historią i mnóstwem wartych zobaczenia zabytków.

Wakacje we włoszech

4. Włochy – Cinque Terre

Cinque Terre czyli Pięć Ziem, to jeden z najbardziej urokliwych rejonów Europy. Położony we włoskiej prowincji La Spezia, w północno – zachodnim regionie Ligurii, swą nazwę wziął od pięciu miejscowości. Każda z nich, Monterosso al Mare, Vernazza, Riomaggiore, Manarola i Corniglia, jest częścią Riwiery Liguryjskiej. wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

5. Włochy – Wybrzeże Amalfi

Amalfi jest jednym z najbardziej interesujących odcinków wybrzeża włoskiej Kampanii. Do obowiązkowych punktów zwiedzania powinno się zaliczyć Ravello, miejscowość powstałą w piątym wieku naszej ery. Szczególnie Villa Cimbrone, z ozdobionym posągami tarasem na zboczu klifu, z pewnością wzbudzi zachwyt zwiedzających. Warto odwiedzić również słynne z kolorowych, wybudowanych na skałach domków, Positano.

6. Hiszpania – San Sebastian

To leżące w Kraju Basków miasto zdobyło sławę dzięki festiwalowi filmowemu. Położone na północy Hiszpanii, dzięki wspaniałych warunków do surfingu, przyciąga wielu zwolenników tego sportu. Poza oddawaniem się odpoczynkowi na plaży i oglądaniem filmów, warto zainteresować się także architekturą, skosztować lokalnych dań i posłuchać euskery, melodyjnego języka Basków, charakterystycznego dla tego regionu.

7. Hiszpania – Minorka

Chociaż północne wybrzeże wyspy jest skaliste i sprawia wrażenie bardzo surowego, warto przyjrzeć mu się bliżej. Małe urokliwe zatoczki są zdecydowanie warte odwiedzenia. Jeśli dysponujemy wypożyczonym samochodem, dotrzemy łatwo na najpiękniejsze plaże w okolicy. Warto odwiedzić również skalisty przylądek Cap de Favàritx ze stojącą na końcu klifu latarnią morską.

8. Grecja – Santorini

Ta grecka wyspa przez mieszkańców jest określana mianem Kalliste – najpiękniejszej. Nic dziwnego, ponieważ jest to wyjątkowe miejsce. Kontrast białych ścian domków i głębokiego błękitu wody znany jest nam wszystkim ze zdjęć i filmów. Oprócz tej niezwykłej spójności architektonicznej, na wyspie zachwyca również sielska, wyspiarska atmosfera. Warto zobaczyć te położone na szczytach klifów miasteczka i zapatrzeć się w turkusowe wody Morza Egejskiego.