Prysznic bez brodzika

W nowoczesnych łazienkach coraz częściej zastępuje się tradycyjną kabinę prysznicową z brodzikiem odpływem ukrytym w podłodze i szklanymi ścianami. Dzięki temu prostemu zabiegowi pomieszczenie zyskuje na przestronności. Nie jest to jednak jedyna zaleta tego rozwiązania. Kiedy prysznic bez brodzika będzie dobrą opcją?

Podstawowe atuty prysznica bez brodzika

Nie ma co ukrywać, iż brodzik zabiera sporo miejsca. Jego brak sprawia, że do dyspozycji mamy więcej miejsca, a samo pomieszczenie staje się bardziej ustawne. Z tego też względu prysznic bez brodzika to opcja szczególnie polecana tym osobom, które dysponują łazienką o niewielkim metrażu. Rozwiązanie to optycznie ją powiększy.

Prysznic bez brodzika sprawdzi się również w wąskiej łazience, w której często borykamy się z problemem odpowiedniego zagospodarowania przestrzeni. Rozwiązanie to będzie optymalne także w przypadku usytuowania łazienki na poddaszu. Wszelkie załamania czy też wnęki możemy bez problemów przekształcić w prysznic. W takim wnętrzu doskonale sprawdzi się kabina prysznicowa walk-in.

Wśród zalet konstrukcji bezbrodzikowej wymienia się także to, iż:

  • dodaje wnętrzu lekkości,
  • ułatwia aranżację wnętrza,
  • jest łatwiejsza w użytkowaniu, zwłaszcza dla dzieci, osób starszych oraz osób mających trudności z poruszaniem się,
  • jest łatwa w czyszczeniu,
  • pozwala na łatwe dostosowanie wielkości kabiny do naszych indywidualnych potrzeb.

Czy rozwiązanie to ma wady?

Chociaż wydawać by się mogło, iż kabina prysznicowa pozbawiona brodzika to rozwiązanie tańsze niż opcja standardowa, nie zawsze jest to prawda. Wszystko zależy bowiem od specyfiki montażu. Jeśli rozwiązanie to instalujemy w dopiero co powstającym budynku, rzeczywiście koszty budowy mogą być niższe.

Gdy planujemy zaś wykonanie prysznica bez brodzika w już istniejącym budynku, musimy liczyć się z nieco większymi wydatkami. Konieczne jest nie tylko zaprojektowanie odpowiednich rozmiarów kabiny, ale przede wszystkim optymalne rozprowadzenie instalacji odpływowej, a także właściwe wyprofilowanie podłogi. W przeciwnym razie rozwiązanie to nie zda egzaminu. Rodzi to konieczność przeprowadzenia generalnego remontu pomieszczenia.

Wykonanie prysznica bez brodzika jest szczególnie problematyczne, jeżeli łazienka usytuowana jest na cienkim stropie. W niektórych przypadkach jest to nawet zupełnie niemożliwe.

Istotne kwestie montażowe

W przypadku montażu prysznica bez brodzika niezwykle istotną kwestią jest staranne wykonanie instalacji odprowadzającej wody. Ważna jest również odpowiednio hydroizolacja. W przeciwnym razie możemy zalać inne pomieszczenia domu lub naszych sąsiadów, jeśli mieszkamy w bloku.

Budowa konstrukcji bezbrodzikowej jest trudna także z innego względu. Wymaga bowiem konieczności ukrycia rur kanalizacyjnych i syfonu. Co więcej, podłoga musi być odpowiednio wyprofilowana, aby możliwy był spadek wody. Odpływ kanalizacyjny powinien być ułożony ze spadkiem sięgającym co najmniej 2% w kierunku pionu kanalizacyjnego.

Wszystko to sprawia, iż łączna grubość wszystkich warstw wynosi około 12-15 centymetrów, co w praktyce oznacza, iż strop musi być grubszy. O tym, czy możliwe będzie wykonanie w nim zagłębienia niezbędnego do podejścia kanalizacyjnego w taki sposób, aby jego konstrukcja nie została osłabiona, decyduje konstruktor.

Prysznic bez brodzika to ciekawa alternatywa, która sprawdzi się szczególnie dobrze w małych i nowoczesnych łazienkach. Optycznie zwiększa przestrzeń, sprawiając, że wnętrze staje się bardziej przestronne.

 

Materiał zewnętrzny