Jaki rodzaj deskowania wybrać?

Ze względu na to, że jest coraz więcej ludzi na świecie, branża budowlana cały czas się rozwija. Powstają nowoczesne osiedla apartamentowców oraz domków jednorodzinnych. Wiele osób decyduje się na zakup mieszkania od dewelopera. Są jednak tacy, którzy samodzielnie chcą zbudować swój dom. Przy budowie od podstaw bardzo przydają się deskowania.

Deskowanie, zwane inaczej szalunkiem, jest metodą na skuteczne uformowanie i związanie betonu. Takie tymczasowe konstrukcje powstają najczęściej z desek albo płyt i rozmontowuje się je po kilku tygodniach. Potrzebne są przy formowaniu się fundamentów, ale także schodów, nadproży, ogrodzeń czy stropów. Szalunek możemy wykonać sami, kupić go albo wypożyczyć. Jaki jednak będzie najkorzystniejszy i najskuteczniejszy?
Jak sama nazwa wskazuje, deskowanie może być wykonane z drewnianych desek. Zwykle używa się kilkucentymetrowych desek sosnowych. Jest to metoda najprostsza, ale jednocześnie najbardziej pracochłonna. Musimy bowiem sami poprzycinać deski, odpowiednio je dopasować. Wydaje się być także mało ekologiczne, gdyż zużycie materiału jest bardzo duże. Można jednak później wykorzystać deski do innych czynności. Szalunek taki jest dosyć tani, więc jeśli zależy nam bardzo na cięciu kosztów, to powinniśmy się zdecydować właśnie na taki. Deski idealnie nadadzą się przy wiązaniu fundamentów, schodów albo wieńców.
Innym materiałem, z którego powstają deskowania, są płyty lub sklejki. Montuje się je znacznie szybciej od desek, jednak jest to rozwiązanie droższe. Najczęściej używa się płyt OSB, a jeśli chcemy wybrać sklejki, muszą być specjalne, laminowane papierem impregnowanym. To rozwiązanie stosuje się przy budowie stropów, rzadziej fundamentów albo cokołów. Płyty mogą później zostać po oczyszczeniu ponownie użyte, wykorzystane do zrobienia podłogi albo odsprzedane.
Istnieją także szalunki systemowe. Należą do nich deskowania stropowe oraz deskowania ścienne. Są to rozwiązania najdroższe i najbardziej opłaca się je wypożyczyć, gdyż ich stworzenie generuje dużo kosztów i jest pracochłonne. Konstrukcje te są pionowe lub poziome. Służą do przenoszenia obciążeń i podpierania poszycia deskowego. Zwykle składają się z płyt ub rusztów aluminiowych. Przydają się, gdy powierzchnia naszego domu jest bardzo duża, można je demontować po stwardnieniu żelbetonu albo przesuwać w inne miejsce. Znacznie usprawniają pracę, ale niekoniecznie muszą być dla nas niezbędne.
Podejmując decyzję o wyborze szalunku, musimy wziąć pod uwagę wiele czynników. Musimy się zastanowić, czy bardziej zależy nam na szybkim ukończeniu budowli, czy na cięciu kosztów. Samodzielne wykonywanie deskowania może nie być wcale takie tanie, jak nam się początkowo wydawało. Nie możemy bowiem w kosztach uwzględniać samych desek czy płyt, ale też inne niezbędne rzeczy- takie jak użyte narzędzia, gwoździe, kleje czy prąd. Może się również zdarzyć tak, że nierówno dotniemy deski lub kupimy płyty w nieodpowiednim rozmiarze i wtedy będziemy mieli np. krzywe schody. Rozwiązania systemowe, choć dobre jakościowo, są też drogie i nieprzydatne, gdy mamy mało powierzchni do zagospodarowania. Głównie się je wypożycza, więc można mieć obawy o dodatkowe koszty w przypadku ich uszkodzenia. Najlepiej i najtaniej więc odkupić od kogoś już gotowe deski lub płyty albo zaopatrzyć się w takie w markecie budowlanym. Zaoszczędzi nam to czas i będzie bardziej ekologiczne. Warto się też zastanowić, czy nie zlecić części pracy jakiemuś fachowcowi. Zaufany człowiek może sprawić, że nasz dom będzie przez nas użytkowany przez długie lata i nie pojawią się żadne usterki.

Materiał partnera zewnętrznego