Jak dba się o czystość w profesjonalnej kuchni?

Czy chcemy zapewnić bezpieczne i zdrowe środowisko w pomieszczeniach kuchennych, aby zapewnić higieniczną obsługę i wysoką jakość żywności? Kuchnie komercyjne prowadzone i zarządzane przez właścicieli firm muszą być utrzymywane w nienaruszonym stanie i w ścisłej zgodności z warunkami bezpieczeństwa i higieny panującymi w przemyśle. Ma to kluczowe znaczenie dla zapewnienia sprawnego funkcjonowania i prowadzenia działalności gospodarczej.

Utrzymanie harmonogramu regularnego oczyszczania

Najłatwiejszym sposobem na zapewnienie czystego środowiska w kuchni jest opracowanie harmonogramu czyszczenia. Najbardziej odpowiedni plan jest ustalany na podstawie wielkości kuchni, rodzaju urządzeń, liczby personelu roboczego oraz materiałów wykorzystywanych w procesie gotowania – podkreślają eksperci z Expondo.

 

Nie zakładajmy, że pracownicy są dobrze poinformowani o tym, jak działać i funkcjonować w pomieszczeniach kuchennych. Regularne szkolenia i sesje instruktażowe, samodzielnie lub pod okiem doświadczonego pracownika, są ważnym punktem, dzięki któremu wszyscy zrozumieją sens przestrzegania narzuconego harmonogramu. Poprzez doradzanie i wzmacnianie wiedzy pracowników dotyczącej bezpieczeństwa i higieny można zapewnić mniejszą liczbę wypadków oraz zwiększyć ogólną świadomość.

 

Czystość pozwala zaoszczędzić pieniądze

Sprzęt kuchenny to duża inwestycja. Mowa tu o tysiącach złotych, które wydajemy na piece, piekarniki, kuchenki, lodówki, zmywarki i inne potrzebne narzędzia. W przypadku komercyjnej kuchni koszty te mogą łatwo przekroczyć 100 00 zł. Chcemy więc, aby urządzenia te służyły nam bezproblemowo przez wiele lat, a dzięki temu my jesteśmy w stanie wydać więcej pieniędzy na wysokiej jakości jedzenie, zatrudniać odpowiednich ludzi lub inwestować w poszerzenie działalności. Najlepszym sposobem na to, by te drogie sprzęty kuchenny działały jak najdłużej, jest zadbanie o ich czystość i konserwację.

emaks

Najważniejsze kwestie dotyczące higieny w restauracjach

Jednym z najgorszych koszmarów dla gości jest doświadczenie zatrucia pokarmowego po zjedzeniu posiłku w restauracji lub w innym obiekcie gościnnym. Cena, jaką zapłacimy za to, że nie dbamy wystarczająco o higienę i czystość w miejscu, w którym podaje się pożywienie, jest bardzo droga. Aby uniknąć takich „wypadków” i pokazać swoim gościom wyraźne oznaki, że obiekt jest naprawdę schludny i uporządkowany, byłoby rozsądne wprowadzenie pewnych działań zapobiegawczych:

 

  • Przy wejściu do restauracji można wystawić certyfikat z bieżącej inspekcji sanitarnej. Jest to pierwszy znak dla gości świadczący o tym, że w danym miejscu mogą zjeść bez żadnych obaw.
  • Obecność karaluchów, much, szczurów i innych szkodników to oznaki niezdrowego środowiska. Wyeliminujmy je nawet kosztem kilkudniowego zamknięcia restauracji.
  • Pracownicy i osoby, które pracują z jedzeniem, powinny wyglądać schludnie i czysto. Należy zwrócić uwagę na czystość i długość paznokci. Długie paznokcie są idealnym domem dla bakterii. Pracownicy powinni nosić rękawice ochronne, siatki na włosach lub czapki. Restauratorzy dbający o czystość i bezpieczeństwo żywności nalegają, aby ich pracownicy mieli chociaż tak minimalne środki ostrożności.
  • Toaleta musi być zawsze czysta, a przewody wodne muszą działać idealnie bez kapania i zapychania. Wszyscy pracownicy powinni często myć ręce mydłem antybakteryjnym i gorącą wodą. Należy zapewnić im sprzęt, który pozwoli na bezproblemowe zachowywanie higieny – np. umywalkę, którą mogą uruchomić bez potrzeby brudzenia rąk.
  • Ściany i podłogi, tak jak każdy przedmiot w restauracji, muszą być czyste. Należy dbać o to, aby nie znalazły się na nich nawet minimalne poziomy kurzu lub tłuszczu, które mogą być dobrym środowiskiem do rozwoju zarazków.
  • Pozostałości pożywienia i brud na stole i podłodze po poprzednim gościu to ostatnia rzecz, którą nowy klient chce zobaczyć podczas wchodzenia do restauracji. Stanowiska musza być notorycznie czyszczone przez kelnerki.
  • Należy odpowiednio wyodrębnić surową żywność, zwłaszcza mięso i warzywa. Skażenia krzyżowe tych produktów następuje zwykle, gdy mięso surowe wchodzi w kontakt z żywnością, która jest spożywana na świeżo, na przykład w sałatkach. Dotyczy to nie tylko pojemników do przechowywania, ale również stołów roboczych, które powinny być bardzo proste w czyszczeniu.
  • Tylko zdrowi pracownicy mogą pracować z jedzeniem! Pod szczególną kontrolą muszą być urządzenia typu podgrzewacze do potraw, chłodnie. 
  • Powierzchnia wokół obiektu powinna być czysta. Miejsce na śmieci (puszki, pojemniki) musi być zorganizowane w sposób uporządkowany. W przypadku pojawienia się szczurów lub podobnych szkodników należy niezwłocznie podjąć konieczne działania w celu ich usunięcia.
  • Należy zaopatrzyć się w takie meble kuchenne, które będą w stanie wytrzymać wielokrotne przecieranie nawet silnymi środkami dezynfekującymi. Najlepiej sprawdzą się te wykonane ze stali nierdzewnej.

 

Dzięki tym działaniom znacząco zmniejszymy ryzyko zatrucia pokarmowego u naszych klientów, a dodatkowo zyskamy większą kontrolę nad tym, co dzieje się w naszej kuchni.  

 

Materiał zewnętrzny