Jak przygotować siebie i dzieci do rodzinnych wakacji w ciepłych krajach

Tak naprawdę niewiele jest rodzin, które trzeba namawiać na zagraniczne wojaże. Jednak, aby taki odpoczynek był faktycznie bezproblemowy i udany, trzeba pamiętać, aby się do niego dobrze przygotować. Wielu osobom wydaje się, że pewne zdarzenia, np. losowe ich nie dotyczą. Należy jednak wziąć je pod uwagę, aby w razie konieczności odpowiednio reagować.

Dobre zaplanowanie wyjazdu zaczyna się już od wybrania celu wyjazdu. Kiedy jest nim jakikolwiek ciepły kraj, trzeba wziąć pod uwagę klimat i temperatury występujące w tamtych okolicach. Należy bowiem pamiętać, że dziecięce organizmy są nie tylko delikatne, ale i nie w pełni ukształtowane. Ich skóra nie do końca pełni jeszcze te same funkcje co u dorosłych. W związku z tym, że bardzo łatwo ją podrażnić, trzeba pamiętać o zabraniu ze sobą kremów z filtrem przeznaczonych specjalnie do ochrony delikatnej, dziecięcej skóry.

Ponadto dobrze jest wybrać się na urlop w czasie, kiedy nie występują w danym kraju najwyższe temperatury. Nie tylko obniży to znacznie koszty wyjazdu, ale i pozwoli odpocząć w bardziej komfortowych warunkach. Na wakacje można zabrać już nawet czteromiesięczne dziecko. Trzeba jednak pamiętać, że wtedy jego potrzeby są priorytetowe i nawet najdrobniejsza kwestia nie może być zaniedbana. Na początek trzeba sprawdzić, co dokładnie oferuje hotel, w którym planuje się pobyt.

Istotne znaczenie ma nie tylko sanitariat czy opieka medyczna, ale i jakość posiłków oraz wody. Dowiedzieć się tego można od biura podróży czy bezpośrednio od personelu hotelu. Warto też sprawdzić na forach internetowych, jakie są wrażenia innych z pobytu w tym miejscu.

Samolotem na wakacje

Długa podróż samolotem

Bardzo ważną kwestią jest również wybór transportu, którym zamierza się dotrzeć do celu podróży oraz środki lokomocji, jakimi chce się poruszać już na miejscu. Zdecydowanie najwygodniejsze jest podróżowanie samolotem. Można do niego zabrać w bagażu podręcznym trochę zabawek albo przenośny odtwarzać DVD, by dziecko się nie nudziło. Dobrze też jest zadbać o prowiant na drogę w postaci picia czy jedzenia. Generalnie do samolotu można wnieść oryginalnie zapakowane opakowania o pojemności nie wyższej niż 100 ml. Warto jednak wcześniej się upewnić czy przewoźnik na pewno na to zezwala. Dla mniejszych dzieci istnieje też możliwość podgrzania butelki.

Co ważne wózek spacerowy najczęściej nie zalicza się do bagażu podręcznego, więc warto go wziąć. Najtrudniejsze momenty podczas lotu to start i lądowanie. Najlepiej dać wtedy małemu dziecku butelkę, a starszemu gumę czy cukierka, by jak najmniej odczuły skutki zmieniającego się ciśnienia. Kupując bilet można dowiedzieć się czy na pokładzie znajdują się jakieś kołyski czy foteliki dla maluchów.

Toalety w samolocie powinny być wyposażone nie tylko w miejsce do przewinięcie dziecka, ale i w odpowiednie kosmetyki. W tej kwestii jednak warto zaopatrzyć się w swoje. Według lekarzy dzieci między 6 miesiącem a 2 rokiem życia nie chorują na chorobę lokomocyjną, więc nie trzeba im niczego podawać. W celu przekroczenia granicy potrzebny jest tymczasowy paszport dla dziecka. Czeka się na niego maksymalnie do 30 dni.

Wakacje z dzieckiem

Dziecko należy zaopatrzyć nie tylko w odpowiednią ilość ubranek, ale też jedzenia. Miejscowa kuchnia nie zawsze może odpowiadać najmłodszym. Ponadto nie należy zapomnieć o lekach przeciwbólowych i przeciwgorączkowych oraz o tych na biegunkę czy odwodnienie. Istotne jest też posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego.

Przewidzenie wszystkich zdarzeń jest niemożliwe. Możliwe jest jednak spróbowanie przygotowania się do nich. Potem pozostaje już jedynie cieszenie się urokiem wakacji.