Aquapark dla zdrowia i rozrywki

Woda to jeden z żywiołów, który właściwie wykorzystany służy ludziom. Można by tu wymienić elektrownie wodne i młyny, zbiorniki przeciwpożarowe, ale także kąpieliska i baseny. Woda kojarzy się nie tylko z higieną, ale sportem i rozrywką. Atrakcyjny i zdrowy sposób na spędzanie czasu to kąpiele i zabawy w tropikanach, jak nazywa się aquaparki.

Z wodą na „ty”

Już w starożytności ludzie cenili sobie kontakt z wodą. Szczególnie  starożytni Rzymianie traktowali kąpieliska (już wtedy budowano baseny) nie tylko jako miejsca służące do utrzymywania higieny, ale jako miejsca spotkań towarzyskich, gdzie biesiadowano i toczono filozoficzne rozmowy. Słowem, pobyt w termach stanowił odpoczynek i rozrywkę.

W czasach średniowiecza nastąpił odwrót nie tylko od rozrywek związanych z wodą, ale i od zwykłej higieny. Wiek XIX przyniósł zainteresowanie wodami leczniczymi. Wtedy zauważono wpływ kąpieli na zdrowie. Tam, gdzie miejscowa woda zawierała składniki o cechach prozdrowotnych, zaczęły powstawać uzdrowiska i sanatoria. Pojawiła się moda na wyjazdy „do wód”.

Aquapark – miejsce rozrywki dla całej rodziny

W drugiej połowie ubiegłego wieku zaczęły powstawać pierwsze aquaparki,  czyli parki rozrywki, gdzie główną rolę odgrywają baseny:

  • pod dachem i baseny zewnętrzne
  • z wodą o zróżnicowanej głębokości – dla dobrych i mniej wprawnych pływaków
  • z wodą o zróżnicowanej temperaturze, w tym baseny z wodami termalnymi (ciepłymi)
  • z takimi atrakcjami jak sztuczne fale, gejzery i wodospady, zjeżdżalnie i karuzele wodne.

Poza tym kąpieliskom towarzyszą solaria, jacuzzi, sauny i SPA. Jest to więc miejsce, gdzie cała rodzina może atrakcyjnie spędzić czas, pływać, bawić się i relaksować, dbać o zdrowie i wypoczynek.

Za pomysłodawcę takiej formy rozrywki uchodzi Amerykanin, George Millay. On to stworzył pierwszy aquapark pod gołym niebem. Było to w 1977 roku w Orlando na Florydzie. O Millay’u mówiło się, że „zamienił wodę w złoto” – taki to był dochodowy interes.

Pierwszy kryty park wodny został utworzony w 1985 roku w Edmont w Kanadzie. 8 lat później już mogliśmy w Polsce korzystać z podobnego, choć nie tak imponującego wielkością i wyposażeniem, obiektu.

Obecnie w naszym kraju mamy wiele mniejszych i większych wodnych parków rozrywki w wielu miastach i regionach. Odwiedzają je miliony Polaków.

Wody termalne – pływanie pod gołym niebem przez cały rok

Część parków wodnych wykorzystuje wody termalne. Pochodzą one z gorących źródeł, w basenach mają temperaturę powyżej 20 stopni. To oznacza, że można korzystać z kąpieli i zabaw, niekoniecznie pod dachem, także w chłodne dni. Gorących źródeł nie brakuje na Podhalu, dlatego tam powstało kilka takich atrakcyjnych miejsc rozrywki. Jednym z nich jest Terma Bania w Białce Tatrzańskiej.  Temperatura wody dochodzi do 38 stopni, tak więc można korzystać z kąpieli pod gołym niebem także zimą, po powrocie z narciarskich stoków. Ciekawostką jest fakt, że aquapark podzielono na dwie części: Strefę Zabawy i Strefę Relaksu. Z jednej więc korzystają ci, którzy lubią głośne zabawy w wodzie, w drugiej – ci, którzy cenią spokój.

Terma Bania to znakomite miejsce do aktywnego wypoczynku i wyciszającego relaksu.

 

Materiał zewnętrzny