Jaki plecak miejski wybrać? Poradnik dla początkujących

Zakup plecaka miejskiego coraz częściej jest prawdziwym wyzwaniem, prawie tak trudnym jak wybór plecaka trekkingowego. Jakimi kryteriami kierować się przy wyborze plecaka do szkoły, pracy czy na rower? Na co zwrócić uwagę? Dowiedz się wszystkiego o plecakach miejskich!

Dlaczego warto zaopatrzyć się w plecak?

Plecaki są niezwykle wygodne, uniwersalne i pasują niemal do każdej stylizacji. Plecak miejski sprawdzi się zarówno na wyprawie rowerowej, jak i podczas zwykłych zakupów. Jest świetną alternatywą dla aktówki, torby sportowej czy pokrowca na laptopa - przy czym jest o wiele wygodniejszy i zdrowszy dla naszego kręgosłupa. Ogromny wybór wzorów i fasonów sprawia, że plecaki miejskie stają się ulubionym dodatkiem nastolatków i dorosłych, którzy lubią bawić się modą.

Pojemność - w zależności od potrzeb

Pojemność plecaka oraz jego ogólne gabaryty przekładają się na wygodę użytkowania, dlatego jest to jedna z najważniejszych rzeczy, na które należy zwrócić uwagę przed zakupem. Zazwyczaj pojemność plecaków mieści się w przedziale 15-30 litrów. Jeżeli plecak ma nam służyć jako zwykła torba do noszenia laptopa, dokumentów czy drugiego śniadania – wystarczy 15-litrowy plecak. Do noszenia dodatkowych ubrań, zakupów czy np. sprzętu fotograficznego lepiej wybrać plecak ok. 30-litrowy.

Kieszenie i kieszonki

Plecak miejski ma zazwyczaj pojemną komorę główną oraz kilka wewnętrznych przedziałek. System komór zapobiega przemieszczaniu się rzeczy wewnątrz plecaka i ułatwia utrzymanie porządku. Kieszenie boczne zwykle nie są dobrze rozbudowane. Najczęściej są to małe, ale bardzo przydatne otwory siateczkowe, do których możemy włożyć mapę, wodę lub małą przekąskę. Przydatnym gadżetem jest również kieszonka na telefon na ramieniu plecaka. Warto również zwrócić uwagę, czy plecak ma proste, ale solidne zapięcia – np. typowe klipsy, dzięki którym można otworzyć go nawet w rękawiczkach. Stworzenie plecaka, który będzie jednocześnie pojemny, funkcjonalny i stylowy jest prawdziwą sztuką. Takie właśnie są kultowe plecaki Jack Wolfskin, które można znaleźć w sklepie turystycznym www.e-horyzont.pl w okazyjnych cenach.

Regulacja - dopasowanie i gwarancja wygody

Plecak musi mieć regulowane elementy, które pozwalają dopasować długość pasków do budowy ciała i indywidualnych preferencji. W przypadku plecaków o dużych rozmiarach, najwygodniejszy jest pas piersiowy – dzięki temu ciężar lepiej się rozkłada, a sam plecak ściślej przylega do pleców. Jest to szczególnie ważne podczas dłuższych wędrówek czy kilkugodzinnych zakupów. Jeśli ciężar bagażu jest znaczny, najlepiej sprawdzi się pas biodrowy. Pozwala on przenieść ciężar z pleców na biodra i w ten sposób odciążyć
odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Przy takim rozłożeniu ciężaru, będzie ci się
wydawało, że twój plecak jest o połowę lżejszy niż w rzeczywistości!

Materiał i wykończenie

Plecaki wykonane z cienkich tkanin są lekkie, ale mniej wytrzymałe na przetarcia i przedziurawienia. W najlepszych plecakach miejskich używa się wytrzymałej tkaniny z materiału pochodzącego z recyklingu. Materiał ten przypomina w dotyku bawełnę, świetnie sprawdza się w miejskich warunkach i co równie ważne – bardzo dobrze się prezentuje. Warto też spytać sprzedawcę o odporność plecaka na wilgoć. Mimo że nie możemy spodziewać się po pełnej szczelności, to dobry plecak nie powinien przemiękać w czasie niezbyt obfitego deszczu.

 

Jeśli szukasz wygodnego i stylowego plecaka, sprawdź ofertę sklepu e-horyzont.pl.

 

Materiał zewnętrzny