Gdzie kupić walutę na wakacje

Jadąc do krajów, w których obowiązują tak popularne waluty jak euro, dolar amerykański, funt brytyjski czy frank szwajcarski najlepiej zabrać pieniądze kupione w Polsce. W przypadku tych mniej popularnych, Expander radzi, aby w kraju zaopatrzyć się w euro, a dopiero na miejscu część z tych pieniędzy wymienić na lokalną walutę. Euro również może okazać się tam przydatne, bowiem biura podróży często określają w tej walucie ceny wycieczek fakultatywnych. Warto również pamiętać, aby oprócz gotówki na wszelki wypadek zabrać też kartę płatniczą.

Karta czy waluta w gotówce

Wyjeżdżając na zagraniczne wczasy, zwykle potrzebujemy lokalnej waluty. Jest ona przydatna nawet wtedy, gdy korzystamy z usług biura podróży i noclegi oraz posiłki mamy już opłacone. Wiele osób zastanawia się jednak, gdzie ją kupić – czy od razu w Polsce, czy też już będąc na miejscu, a może korzystać z karty płatniczej i przeliczenia walutowe pozostawić bankowi. Ogólnie rzecz ujmując najlepszym rozwiązaniem jest zabranie jednocześnie waluty w gotówce i karty. Gotówkę możemy przeznaczyć na niewielkie wydatki np. pamiątki. Sprzedawcy w małych sklepach czy straganach zwykle nie akceptują płatności kartami. Pieniędzy nie warto jednak zabierać zbyt wiele, gdyż w przypadku kradzieży portfela poniesiemy duże straty.

Dlatego na wszelki wypadek warto też wziąć ze sobą kartę. Możemy z niej skorzystać, gdy zabraknie nam gotówki lub gdy zdecydujemy się na jakieś dodatkowe wydatki, których wcześniej nie planowaliśmy. Kursy i prowizje bankowe powodują, że używanie jej za granicą jest zwykle bardziej kosztowne niż w przypadku zakupu waluty w kantorze. Z drugiej strony karta gwarantuje większe bezpieczeństwo na wypadek kradzieży portfela. Poza tym, gdy zabraknie nam pieniędzy, ktoś bliski może po prostu dokonać wpłaty na nasze konto.

Pieniądze na wakacje

Gdzie kupić walutę w gotówce

Pozostaje jednak pytanie, gdzie kupić walutę w gotówce – w Polsce czy już będąc na miejscu. Odpowiedź zależy od tego, jaka waluta jest nam potrzebna. Jeśli wybieramy się do kraju, w którym obowiązuje jedna z takich jednostek monetarnych jak euro, dolar, funt brytyjski czy frank szwajcarski to najlepiej wymiany dokonać w naszym kraju. Jeśli jest to inna waluta, wówczas lepszym rozwiązaniem będzie zakupienie w Polsce euro (ewentualnie dolarów) i już na wczasach wymiana ich na lokalny środek płatniczy.

Nie opłaca się kupować w Polsce innych walut, poza tymi najpopularniejszymi, ponieważ ich kursy w naszych kantorach czy bankach zwykle są niekorzystne. Dla przykładu, w tradycyjnych kantorach spread dla chorwackiej kuny czy rumuńskiego leja wynosi ok. 12%. Natomiast dla euro kształtuje się na poziomie ok. 2%. Ten spread to ukryta w kursach (kupna i sprzedaży) prowizja. Dlatego jadąc np. do Chorwacji znacznie korzystniej jest kupić w Polsce euro i dopiero będąc na miejscu, wymienić na kuny. W ten sposób co prawda, dokonamy aż dwóch przewalutowań. Jednak ich łączny koszt będzie znacznie niższy niż przewalutowania złotego od razu na kuny.

Uważaj na oszustów i niekorzystne kursy

Warto dodać, że zarówno wymieniając walutę w Polsce, jak i za granicą należy zachować ostrożność i policzyć, czy ktoś nie próbuje nas oszukać. Będąc za granicą najlepiej zapytać np. rezydenta czy osobę w recepcji hotelu, o to gdzie bezpiecznie wymienić walutę. Ewentualnie możemy sprawdzić w kilku miejscach, ile jednostek lokalnej waluty dostaniemy np. za 50 euro.

Dopiero po takim badaniu możemy dokonać wymiany tam, gdzie jest to najbardziej opłacalne. Kupując walutę w Polsce, również warto porównywać oferty kantorów. Należy też pamiętać, że jeśli potrzebujemy nabyć większą kwotę np. euro, to zwykle najbardziej opłacalne jest dokonanie wymiany w kantorze internetowym lub jednej z bankowych platform wymiany walut. Kursy są tam znacznie korzystniejsze niż w tradycyjnych kantorach czy w porównaniu ze zwykłymi kursami bankowymi. Kupiona w ten sposób waluta jest później przelewana na nasz rachunek walutowy i możemy ją wypłacić w kasie banku.

Źródło: newsrm.tv