Rowerowe szlaki: zaplanuj wyprawę na dwóch kółkach

Masz ochotę na trochę letniej rekreacji? Jeśli chcesz połączyć przyjemne z pożytecznym, wybierz się na wycieczkę rowerową. Rower zapewnia nie tylko przyjemność podróży, ale i poprawi Twoją kondycję. A że dobrze przygotowanych tras rowerowych jest coraz więcej, nie zastanawiaj się i zaplanuj swój wyjazd. Nawet jednodniowa wycieczka pozwoli "naładować baterie".

Gdzie pojechać? Co ze sobą zabrać? Jak przygotować się do trasy? Oto kilka rzeczy, o których nie możesz zapomnieć, jeśli chcesz by Twoja wyprawa była udana.

W siną dal czy z mapą w ręku?

Na rower można właściwie wsiąść i jechać tam, gdzie dwa kółka poniosą. Ale to nie zawsze kończy się dobrze – zwłaszcza dla początkujących rowerzystów. W ten sposób możesz trafić do miejsca, gdzie nie ma ścieżki rowerowej, teren robi się zbyt stromy, by czerpać przyjemność z jazdy czy… takiego, które jest po prostu nieciekawe. Dlatego zanim się wybierzesz na wycieczkę, przyjrzyj się temu, jak prezentują się trasy rowerowe w Twojej okolicy. A jeśli dysponujesz bagażnikiem rowerowym, możesz pójść o krok dalej i zapakować jednoślad na dach (lub do bagażnika samochodowego, jeśli Twoje auto na to pozwala) i zdecydować się na odkrywanie innych okolic.

Gdzie szukać informacji o szlakach rowerowych?

  • Na początek przyjrzeć się warto mapom typu Google Maps, które uwzględniają już najważniejsze szlaki rowerowe i pozwalają nawet wyznaczyć trasę przyjazną rowerom.
  • Dobrym źródłem informacji będą portale i fora rowerowe – zwłaszcza te regionalne, dotyczący terenu, który ma być celem wycieczki.
  • W ulotkach i biuletynach promujących dany region – są dostępne zarówno online, jak i w centrach informacji turystycznej.
  • Rozmawiając ze znajomymi, którzy są fanami jazdy na dwóch kółkach – oni na pewno podrzucą kilka ciekawych pomysłów.

Jak długa trasa?

Długość trasy powinna zależeć zarówno od tego, jak dużą ilością czasu dysponujesz, jak i Twojej kondycji fizycznej. To bardzo arbitralne, jednak orientacyjnie można powiedzieć, że:

  • osoba o słabej kondycji, która rzadko (lub wcale) nie jeździ na co dzień, na pierwszy raz powinna bez problemu pokonać kilkanaście kilometrów – trasa powinna prowadzić przez miejsca, gdzie możliwy będzie komfortowy postój,
  • średniozaawansowana osoba, która na wycieczkę rowerową ma ok. pół dnia może spokojnie zaplanować 20-30 km trasę,
  • najbardziej zaawansowani są w stanie w ciągu jednego dnia przejechać nawet do 100 km.

Ważne, by wyprawę zaplanować rozsądnie, mierząc siły na zamiary. Jeśli zabraknie Ci energii dosłownie w połowie drogi, no cóż… Zostaje taksówka lub droga przez mękę do domu.

Jak przygotować się do trasy?

Zaplanowanie trasy nie wystarczy. Trzeba się do niej przygotować. Po pierwsze: sprzęt. Sprawne hamulce, wyregulowane biegi, siodełko i zapasowa dętka oraz podręczny zestaw naprawczy to absolutna podstawa. Po drugie: wyposażenie dla Ciebie. Przydatne będą:

  • wygodny strój adekwatny do pogody – przy okazjonalnej jeździe nie potrzebujesz specjalistycznych ubrań kolarskich, ale ubierz się na sportowo i komfortowo. Nie zapomnij też o wrzuceniu do plecaka czy sakwy czegoś cieplejszego,
  • okulary przeciwsłoneczne i nakrycie głowy,
  • napoje – bardzo ważna sprawa. Najlepiej wybrać takie, które zmieszczą Ci się w uchwycie na bidon – np. napój owocowy Hortex czy inny produkt, który zapewni Ci moc energii na trasie. Dobrze, jeśli w Twoim plecaku lub sakwie znajdzie się druga butelka, najlepiej większa – tak, by nie zabrakło Ci picia nawet przy dłuższej podróży.

Jedna – dwie wycieczki rowerowe i z pewnością złapiesz bakcyla i wejdzie Ci to w krew. Ruszaj więc na szlaki, dla zdrowia i przyjemności!

 

Materiał zewnętrzny