Co zabrać na Sri-Lanke?


Sri Lanka to wyspiarskie państwo położone w Azji Południowej. Nazwa państwa obowiązująca od 192 roku (wcześniej był to Cejlon) oznacza w sanskrycie „olśniewający kraj” i to najlepiej charakteryzuje to niewielkie państwo. Sri Lanka rzeczywiście jest miejscem urzekający, dlatego cieszy się tak dużym powodzeniem wśród turystów, którzy cenią nie tylko jej egzotyczne krajobrazy, ale też bogatą faunę i florę.

Jakie jeszcze zalety ma Sri Lanka? Podróż tam, czy to ze sprawdzonym biurem podróży, czy też samodzielnie zorganizowana nie jest skomplikowanym przedsięwzięciem, dlatego kraj ten często wybierany jest jako pierwsze miejsce do odwiedzenia w Azji – daje przedsmak tego egzotycznego kontynentu i zachęca do dalszych, już bardziej zaawansowanych podróży.

Jak się przygotować do takiej wycieczki?

Warto poczytać przewodniki oraz zajrzeć na blogi podróżnicze, które są kopalnią wiedzy o tym pięknym kraju. Dobrze też posłuchać głosu eksperta, którego specjalnością jest właśnie Sri Lanka. – Co zabrać? To pytanie pojawia się najczęściej, bo początkujący podróżnicy obawiają się, że kraje azjatyckie są na tyle egzotycznym obszarem, że wymagają specjalnych przygotować. Tak naprawdę nie trzeba jednak wiele, szczególnie jeśli planujemy pobyt w miejscach turystycznych, których infrastruktura jest rozbudowana” – podkreśla ekspert z serwisu http://phontour.pl/a/kukv,praktyczny-poradnik-co-warto-wiedziec-przed-wyjazdem-sri-lanki.

A więc co zabrać na Sri Lankę? Podstawa to dokumenty – ważny paszport (co najmniej na sześć miesięcy) oraz wiza, której wyrobienie jest jednak trudne. Wystarczy wnieść opłatę w wysokości trzydziestu pięciu dolarów oraz wypełnić wniosek przez internet – gotową wizę otrzymamy mailowo już po kilku godzinach – podkreśla specjalista. Zdarza się też, że turyści są proszeni o okazanie biletu powrotnego, dlatego dobrze, jeśli wykupimy go wcześniej i mamy przy sobie.

Tak jak w przypadku wszystkich innych podróży, także na Sri Lankę musimy zabrać wszystkie leki, jakie zażywamy na co dzień. Warto zaopatrzyć się też w uniwersalne medykamenty przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Niezbędne wyposażenie apteczki to też środek na biegunkę – zdarza się, że europejskie żołądki źle reagują na pikantną i mocno przyprawioną egzotyczną kuchnię Azji. Warto też dorzucić środek odkażający – najlepiej w formie gazików i plastry, a także wapno, które przyda się, jeśli wystąpi odczyn alergiczny np. po ukąszeniu owada lub po spróbowaniu nowej potrawy. Ważna uwaga dla pań: na Sri Lance tampony są niemal nieznane, dlatego warto te środki higieniczne mieć ze sobą.

Ze względu na liczne i dokuczliwe komary w apteczce muszą też znajdować się repelenty, a także środki łagodzące dolegliwości po ewentualnych ukąszeniach. Dobrze też pamiętać o zabraniu moskitiery, bo nie zawsze jest ona na wyposażeniu – to niewielki przedmiot, nie zajmuje miejsca w bagażu, a może znacząco poprawić jakość naszej podróży.

Warto pamiętać, że na Sri Lance używa się brytyjskich gniazdek elektrycznych, dobrze mieć więc ze sobą adapter, który pozwoli nam na komfortowe używanie naszych ładowarek i innych sprzętów elektronicznych. Oczywiście adapter możemy też kupić na miejscu, jednak jego posiadanie oznacza, że nie musimy już tracić czasu na chodzenie po sklepach – na Sri Lance można ten czas wykorzystać znacznie ciekawiej.

A co z dostępem do internetu i rozmowami telefonicznymi? Korzystanie z połączeń międzynarodowych jest bardzo drogie, dlatego na Sri Lankę warto zabrać telefon bez sim locka – dzięki temu możemy użyć lokalnej karty sim w systemie prepaid – zestawy startowe są bardzo tanie.

Nie zapominajmy też o środkach płatniczych. Najlepszą wymienialną walutą na Sri Lance są dolary amerykańskie. Warto też mieć trochę dolarów w drobnych nominałach – przydadzą się jako napiwki. Rzecz jasna w hotelach i centrach turystycznych bez trudu zapłacimy też kartą. Warto jednak mieć więcej niż jedną, na wypadek, gdyby wystąpiły jakiekolwiek trudności.