Kawiarnie literackie w Krakowie

Kraków to jeden z najważniejszych ośrodków literackich w Polsce. Mieszkali i tworzyli tu bowiem tacy artyści, jak Sławomir Mrożek, Tadeusz Boy-Żeleński, Czesław Miłosz czy Wisława Szymborska. Spotykali się zarówno w eleganckich restauracjach, jak i barach lub kawiarniach – po to, by dyskutować, wymieniać się inspiracjami i uwagami na temat dzieł. Do dziś literackie życie Krakowa toczy się w różnych lokalach. Sprawdź, gdzie obecnie można spotkać sławnych pisarzy lub wziąć udział w slamie poetyckim.

Tradycja kawiarni literackich w Krakowie sięga XIX wieku i artystycznego okresu Młodej Polski. Nic więc dziwnego, że również dziś tego typu miejsca cieszą się dużą popularnością i przyciągają szerokie grono pisarzy, poetów i miłośników literatury. AccorHotels zaprasza na spacer trasą krakowskich kawiarni literackich.

Jama Michalika

Floriańska 45

To zdecydowanie najbardziej znana kawiarnia literacka w Krakowie. Została założona w 1895 roku przez Apolinarego Jana Michalika, który nadał jej wówczas nazwę Cukiernia Lwowska. Bliskość uczelni wyższych spowodowała, że lokal bardzo szybko stał się miejscem spotkań artystów i inteligencji.

W Jamie Michalika przez lata swoje spektakle wystawiał pierwszy polski kabaret literacki – Zielony Balonik. Dziś tradycja ta jest podtrzymywana – na scenie Jamy występowali już tacy artyści, jak Hanka Bielicka, Tadeusz Drozda, Jerzy Kryszak czy Marian Opania. W kawiarni organizowane są również wernisaże, wystawy, koncerty i wieczory literackie.

Co ciekawe – nazwa „Jama” pochodzi od faktu, że… w lokalu nie ma okien.

Lokator

Mostowa 1

Początkowo lokal mieścił się przy ul. Krakowskiej. Szybko stał się miejscem spotkań młodych artystów – odbywały się tu zarówno spotkania autorskie, jak i głośne koncerty i całonocne imprezy. Bywali tu Wojciech Kuczok, Jacek Dukaj czy Łukasz Orbitowski.

Obecnie Lokator przeniósł się na ul. Mostową i zmienił oblicze na nieco spokojniejsze (zamyka się około godziny 20:00). Wciąż jednak można spotkać tu literatów oraz kupić książki, których próżno szukać w popularnych księgarniach. Integralną częścią inicjatywy jest także wydawnictwo.

Czuły Barbarzyńca

Powiśle 11

Młodszy brat znanej warszawskiej kawiarni literackiej działa w Krakowie od 2012 roku. W lokalu odbywają się wernisaże, spotkania autorskie, dyskusje literackie, pokazy filmowe. Organizowane są także liczne atrakcje dla najmłodszych – gry zespołowe oraz spotkania poświęcone literaturze dla dzieci , czyli „Czułe Czytanki”. W kawiarni można także kupić książki lub… poczytać je na miejscu.

Bona Książka i Kawa

Kanoniczna 11

Lokal łączy klimatyczną kawiarnię z dobrze zaopatrzoną księgarnią. Mieści się w zabytkowej kamienicy i przykuwa uwagę fasadą stylizowaną na półkę z książkami. Kawiarnio-księgarnia angażuje się w liczne akcje kulturalne, takie jak Conrad Festival. Przy lokalu działa także wydawnictwo publikujące m.in. pięknie ilustrowane książki dla dzieci.

Piękny Pies

Bożego Ciała 9

Ten legendarny klub trzykrotnie zmieniał swoją lokalizację – obecnie mieści się na klimatycznym Kazimierzu. Odbywają się tu koncerty, wernisaże, wystawy i wieczory filmowe. To jednocześnie jedno z ulubionych miejsc krakowskich artystów – niektórzy nawet umieszczają tu akcje swoich książek (np. Piotr Czerski w powieści „Ojciec odchodzi”). Pięknego Psa często odwiedzają również Marcin Świetlicki i Pablopavo.

Kolanko No6

Józefa 17

Oryginalna nazwa tego lokalu wzięła się od… sklepu hydraulicznego, który dawniej miał tu swoją siedzibę. Obecnie w lokalu, będącym połączeniem pubu z restauracją, odbywają się liczne koncerty i slamy poetyckie. Działa tu również Magazyn Kultury – organizacja zajmująca się promowaniem kultury i sztuki.

Klub Dziennikarzy „Pod Gruszką”

Szczepańska 11

Mieści się w zabytkowej, XIV-wiecznej kamienicy. Tradycja spotkań literackich w tym miejscu sięga już XIX wieku, kiedy to krakowscy artyści gromadzili się w znajdującej się na pierwszym piętrze kawiarni Sauera. W latach 50. działalność rozpoczął natomiast Klub Dziennikarzy, który do dziś organizuje koncerty, wystawy, spotkania literackie i wydarzenia związane z Krakowską Nocą Poezji.

Chcesz chłonąć atmosferę kulturalnego Krakowa? Zarezerwuj pokój w hotelu w Krakowie i wyrusz na magiczny spacer śladem poetów, pisarzy oraz bohaterów ich dzieł. Dowiedz się również więcej na temat życia literackiego Krakowa!

 

Materiał zewnętrzny