Wrotki czy rolki – które wybrać?

Okres wiosenno-letni sprzyja wielu aktywnościom, zwłaszcza tym związanym z poruszaniem się na czterech kółkach. Mowa oczywiście o rolkach i wrotkach, których oferta rynkowa jest bardzo szeroka. Na jaki jednak produkt warto się zdecydować?

Jeszcze do niedawna wrotki określane były jako produkty zalecane przede wszystkim dzieciom, które dopiero uczyły się jazdy w takich warunkach. Obecnie jednak wracają one do łask, dzięki czemu stają się coraz popularniejsze także wśród dorosłych.

Wszystko to sprawia, że zasadne wydaje się pytanie postawione w tytule tekstu. Poprzez wskazanie podobieństw i różnic między oboma produktami postaramy się wskazać, kiedy lepszym wyborem okażą się wrotki, a kiedy lepiej postawić na rolki.

Wrotki

Od rolek różnią się przede wszystkim budową. Są to bowiem buty wyposażone w dwie pary kół, które zostają zamontowane w dwóch poziomych liniach. Dlatego też określane są mianem dwuśladowców. Uzupełnieniem konstrukcji wrotek jest hamulec, który najczęściej zostaje umieszczony pod czubkiem buta.

Po stronie ich zalet należy zapisać stabilność, jaką gwarantują podczas jazdy. Wspomniane ułożenie kół sprawia, ze o wiele łatwiej jest nam utrzymać równowagę – i to nie tylko wtedy, gdy się poruszamy, ale również podczas stania. Sprawia, że wrotki bardzo często polecane są osobom, które do tej pory nie miały kontaktu z podobnymi produktami. Pozwalają bowiem cieszyć się jazdą bez groźby rychłego upadku.

Oczywiście nie można zapominać także o ich stosunkowo niskiej cenie. Najtańsze modele wrotek zakupimy już za około 100 złotych. Oczywiście na rynku dostępne są również modele bardziej zawansowane, które pozwalają między innymi rozwinąć większe prędkości. Te jednak nigdy nie dorównają szybkości poruszania się w rolkach.

Kupując wrotki, powinniśmy przede wszystkim określić ich rodzaj. W sklepach znaleźć można modele rekreacyjne, które są przygotowywane dla dzieci i osób początkujących, sportowe (zdecydowanie szybsza jazda), a także wrotki do derby i skateparków. Oczywiście nie możemy zapominać również o rodzaju zastosowanych kół – twarde elementy zapewniają rozwinięcie większych prędkości, natomiast miękkie wyróżniają się lepszą przyczepnością.

Rolki

W tym przypadku mamy do czynienia z produktami pozwalającymi na rozwinięcie zdecydowanie większych prędkości, bez większego wysiłku. Oczywiście związane jest to ze sposobu przygotowania i ułożenia kół. Są one montowane w linii prostej, co z jednej strony pozwala na dynamiczniejszą jazdę, z drugiej jednak wymaga odpowiednich umiejętności łapania równowagi i balansowania.

Rolki świetnie sprawdzą się również w ramach jazdy wyczynowej, gwarantują bowiem zdecydowanie większa swobodę ruchu niż wrotki. Oczywiście wszystko to stanie się możliwe, jeśli nauczymy się na nich odpowiednio jeździć.

To natomiast nie zawsze jest takie łatwo, jak może nam się wydawać. Początkujący rolkarze największe trudności mają z łapaniem równowagi i zatrzymywaniem się. Ruchy nóg nie są płynne, na czym cierpią głównie stopy. Ciągłe manewrowanie sprawić może, że będą nas one po prostu bolały. Nie możemy się jednak zrażać, ponieważ tego typu niedogodności znikają  wraz z opanowaniem podstawowych technik jazdy.

Gdy natomiast opanujemy ją w stopniu zadowalającym, możemy liczyć na moc wrażeń, związanych przede wszystkim ze stosunkowo szybka jazdą, a także możliwością wykonywania różnego rodzaju manewrów i ewolucji.

Podobnie jak w przypadku wrotek, także w tym przypadku koniecznie musimy dobrać rodzaj produktu dostosowany do naszych wymagań i możliwości. Oczywiście na samym początku warto zdecydować się na podstawowe modele rekreacyjne, które wyróżniają się czterema kołami o tych samych rozmiarach i stopniu twardości przystosowanym do rozwijania średnich prędkości.

Gdy stwierdzimy, że jazda na rolkach nie sprawia nam żadnych trudności, możemy rozglądnąć się za modelami bardziej zaawansowanymi. Mowa między innymi o rolkach z dwoma kołami w jednym bucie, tak zwanych modelach agresywnych dostosowanych do intensywnej jazdy czy chociażby produktach szybkościowych. W każdym przypadku warto odpowiednio dopasować rozmiar rolek oraz sprawdzić, jakiej jakości jest ich obudowa.

Co wybrać – rolki czy wrotki?

Śmiało można stwierdzić, że wrotki okażą się dobrym pomysłem przede wszystkim dla początkujących. Pamiętać należy jednak o tym, że na rynku dostępne są również rolki, które ułatwiają stawianie „pierwszych kroków”. Mimo wszystko, jazda na wrotkach wydaje się być mniej intensywna i angażująca, przez co wielu osobom może okazać się po prostu bardziej przystępna.

Wrotki wybierają również miłośnicy dawnych czasów, kiedy to tego typu produkty były bardzo popularne. Jeśli jednak zależy Wam na bardziej swobodnej i urozmaiconej jeździe, powinniście celować w rolki. Prawdą jest, że początki bywają trudne, gdy już jednak opanujecie podstawy, możecie liczyć na mnóstwo dobrej zabawy.

 

Materiał zewnętrzny