Jak zorganizować budżet na wakacje

Jeśli chcemy dobrze zorganizować wakacyjny budżet musimy wiedzieć czy chcemy sami wszystko zaplanować, czy będziemy potrzebować do tego biura podróży oraz jaki kierunek podróży wybierzemy.

Bardzo ważną kwestią dobrze spędzonego urlopu i udanym odpoczynkiem od codziennego życia jest przygotowanie dokładnego planu budżetowego na całe wakacje. Kiedy udajemy się na wakacje powinniśmy przemyśleć dokładnie ile pieniędzy potrzebujemy na taki urlop od samego wyjazdu do powrotu oraz na wszelki wypadek odłożyć dodatkowe pieniądze minimum 20%, aby na pewno nie zabrakło nam na wakacjach potrzebnych funduszy.

Miejsce odpoczynku

Organizowanie budżetu na cały okres wakacji w większej części zależy od celu naszego wyjazdu w jakim spędzimy całe wakacje. Urlop w naszym kraju możemy zaliczyć do jednych z droższym jeśli weźmiemy pod uwagę warunki jakie nam proponują.Nieraz taniej  jest wyjechać na wakacje za granicę.Jednakże w Polsce znajdziemy wiele ciekawych lokalizacji, które powinniśmy koniecznie odwiedzić i w których nie wydamy zbyt wielu pieniędzy. Na takim wyjeździe nie wydamy wszystkich naszych pieniędzy. 

Jeśli stać nas, aby wydać trochę więcej pieniędzy. możemy udać się do takich do ciepłych krajów takich jak na przykład Hiszpania, gdzie można wybrać nawet pięciogwiazdkowy hotel i spędzić wszystkie dni w pełnym luksusie.Pamiętajmy jednak iż jeśli chcemy odpocząć w krajach bardzo dalekich takich jak Peru, będziemy musieli odłożyć o wiele więcej pieniędzy niż jakbyśmy chcieli spędzić wakacje w krajach nam sąsiednich.Przemyślmy dokładnie ile pieniędzy chcemy i możemy wydać tak, aby nie obciążyć za bardzo domowego budżetu, i wtedy zastanówmy się gdzie najbardziej opłaca nam się udać.

Organizacja wakacji

Samodzielnie zaplanowane wakacje

Gdy zdecydujemy się już jaki cel podróży wybierzemy i chcemy całą podróż zaplanować i zorganizować sami,bez pomocy biur podróży: hotel,jedzenie,dojazd,atrakcje, powinniśmy skalkulować dokładnie co ile będzie nas kosztowało. Gdy wybieramy się własnym transportem takim jak samochód, musimy dokładnie sprawdzić jego stan, czy jest gotowy na daleką drogę.

Jeśli jest taka konieczność, musimy naprawić wszystkie wady czy popsute części tak, aby stan auta był dobry i bezpiecznie będziemy mogli rozpocząć naszą podróż. Z pewnością będziemy musieli wydać u mechanika wtedy dodatkowe koszty. Powinniśmy również mieć ubezpieczone auto i wszystkich podróżujących. Gdy lecimy samolotem lub podróżujemy pociągiem musimy dowiedzieć się ile będą nas kosztować bilety w obie strony oraz zdecydować się na daną klasę.

Każda klasa ma dodatkowe przywileje, jednak cena jest tak samo wyższa. Jeśli wybraliśmy na nocleg hotel, weźmy pod uwagę iż za niego zapłacimy o wiele więcej niż za kemping. Dobrze jest jeśli zabieramy ze sobą własne jedzenie, konserwy czy zrobione kanapki lub inne dania w puszkach. Dzięki takim posiłkom z pewnością sporo zaoszczędzimy. Codzienne stołowanie się w restauracjach, szybko opróżniło by nasz portfel. Zanim wyjedziemy na wakacje dowiedzmy się jakich cen w naszym wybranym mieście możemy się spodziewać. Ile pieniędzy będziemy musieli przeznaczyć na środki komunikacji, jedzenie, atrakcji.

Wakacje z biura podróży

Biura podróży rezerwują bilety dla większej ilości osób, dlatego często jest tak iż wychodzą one taniej niż jeśli samodzielnie organizujemy wakacje. Biura dostają spore zniżki, dlatego często ich klienci dostają różne rabaty i promocje. Jeśli wybierzemy wakacje z biura podróży płacimy za nocleg i transport i jeśli chcemy jedzenie, natomiast musimy mieć często swoje pieniądze na wejścia do różnych atrakcji na przykład muzeów.Powinniśmy zorientować się co dokładnie wchodzi w skład takich wakacji. Nieraz warto zwrócić uwagę czy biuro nie oferuje wyjazdów typu last minute, nieraz znajdziemy wakacje w bardzo atrakcyjnych cenach.