3 rzeczy, których nie wiesz o butach trekkingowych

​Odpowiednie buty trekkingowe to podstawowy element, bez którego nie wybierzesz się na bezpieczne górskie podboje. Czego warto dowiedzieć się na temat tego rodzaju obuwia sportowego?

Wybieramy buty trekkingowe

Niezależnie od tego, czy masz już parę butów trekkingowych, czy zamierzasz się w nie zaopatrzyć - warto wiedzieć jak wybieramy obuwie idąc do sklepu. Tereny górskie są niezwykle wymagające, nawet dla doświadczonych miłośników pieszych wycieczek. Warto pamiętać, że buty muszą być wygodne, a do tego stabilne. Nie popełniajmy błędu popularnego wśród turystów - sandały lub trampki w góry to niebezpieczna opcja zagrażająca życiu. Kiedy mierzymy obuwie trekkingowe w celu uzyskania najlepszych efektów?

Stopy przy długotrwałych spacerach mają tendencję do puchnięcia. Idąc do sklepu pamiętaj o tym i wybieraj luźniejsze buty, które zapewnią swobodę w każdych warunkach. Dobrym sposobem jest mierzenie obuwia wieczorem, kiedy stopy są nieco większe po całym dniu chodzenia. Górne części można bez problemu wyregulować wiążąc sznurówki trochę mocniej. 

Buty trekkingowe męskie i damskie najlepiej kupować w dedykowanych, specjalistycznych sklepach. W tym przypadku jakość to komfort. Będziemy też mieć pewność, że obuwie nie rozklei się po przejściu jednej trasy, albo podczas wymagającej wycieczki.

Wiązanie butów trekkingowych

Można pomyśleć, że wiązanie butów to oczywista sprawa, bo przecież każdy umie to zrobić. W przypadku obuwia do trekkingu jest trochę inaczej. To, jak zawiążemy sznurówki może wpłynąć na korzyść lub niekorzyść w chodzeniu po różnych terenach. Oto podstawowe zasady sznurowania:

- Przeważnie buty trekkingowe posiadają metalowe haczyki w górnej części. Sznurówki powinny być mocno zawiązane w tym miejscu, ponieważ potrzebujemy solidnej stabilizacji dla kostki. Nie zapominaj o tej zasadzie, gdyż możesz dzięki temu uniknąć złamań i skręceń.

- Jeśli trasa przed Tobą wije się ku górze, poświęć chwilę na mocniejsze zawiązanie sznurówek w dolnej części obuwia.

- Jeśli schodzisz ścieżką w dół, zawiąż sznurówki mocniej także u góry. 

- Czujesz ucisk przy palcach? Praktycznym rozwiązaniem jest całkowite ściągnięcie sznurowadeł i zawiązanie ich od drugiego oczka w butach.

- Na bardzo stromych drogach najlepiej sprawdzą się buty ze sznurówkami zaczynającymi się jak najbliżej palców.

Membrany - czy zawsze dobre?

Obecność membrany w obuwiu trekkingowym zapewnia nam wodoodporność. Często spotykając się z ulepszeniami technologicznymi, mamy ochotę kupić przedmiot z jak największą ich ilością. W przypadku butów górskich niekoniecznie będzie to dobry wybór. Jeśli zaczynasz swoją przygodę z trekkingiem i wybierasz ciepłe, słoneczne dni na wyprawy, zrezygnuj z membran na rzecz lekkości i przepuszczalności powietrza. Dodatkowa powłoka przez swoją konstrukcję sprawia, że stopy bardzo szybko się nagrzewają. Aby uniknąć przemoczenia butów, wystarczy użyć odpowiednich preparatów impregnujących. Pamiętaj, stosuj je regularnie w celu zachowania jak najlepszego stanu obuwia.

Warto pamiętać, że buty to nie jedyna ważna rzecz potrzebna do trekkingu. Długie wyprawy mogą wymagać specjalnych środków. Można zaopatrzyć się w bieliznę termoaktywną i kurtkę nieprzemakalną , które poprawią komfort pieszej podróży. Okrycia wierzchnie to obszerny temat, więc każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Jakie kurtki męskie są modne tej wiosny? Przekonaj się i wybierz kompleksowy zestaw na swoje wycieczki.

Artykuł partnera