Czym powinien charakteryzować się dobry hotel? Jak wybrać odpowiedni?

Polacy coraz chętniej podróżują nie tylko w sezonie wakacyjnym. Potrafimy umiejętnie wybierać cele naszych wypraw, decydując się nie tylko na zagraniczne miejsca, ale również na polskie zakątki. Jednak czy równie dobrze posiedliśmy umiejętność wybierania hoteli?

Na podróże składają się nie tylko odpoczynek, zwiedzanie czy transport. Noclegi są jednym z najważniejszych elementów wszelkich wypraw. Często słyszy się zupełnie negatywne opinie o wakacjach od ludzi, którzy źle wybrali miejsce do spania. No właśnie – nasze niezadowolenie z zarezerwowanego hotelu może przełożyć się na przykre wspomnienia z całego wyjazdu. Jak temu zaradzić? Jak sprawić, by nie dać się złym emocjom? Wystarczy obrać najprostszą z możliwych dróg i… wybrać dobry hotel.

Okazuje się, że nie jest to zadanie niewykonalne. W Polsce przecież istnieje wiele miejsc, które są warte odwiedzenia i spania w nich. Należy tylko poznać cechy dobrego hotelu i pod ich kątem wybierać nasze miejsca noclegowe.

Poniższe zestawienie jest uniwersalne i podlegać mu będą hotele w całej Polsce. Przecież jeśli chodzi o hotele Gdańsk, Poznań, Wrocław czy Zakopane muszą spełniać podobne standardy i umieć sprostać wymaganiom każdego gościa.

1. Lokalizacja jest w cenie!

Nie da się ukryć, że lokalizacja to jeden z najważniejszych czynników, jakie bierzemy pod uwagę, wybierając hotel. Udając się na weekend czy dłuższe wczasy do dużego miasta (na przykład do Gdańska czy Krakowa), liczymy na to, że uda nam się jak najwięcej zwiedzić, zobaczyć jak najwięcej słynnych miejsc i zabytków. Jak powszechnie wiadomo – większość z nich znajduje się w centrum. Najlepiej więc szukać hoteli, które będą umiejscowione w jak najbliższym sąsiedztwie starówek, rynków czy zabytkowych kościołów.

lokalizacja

Lokalizacja ma również wpływ na nasz czas oraz pieniądze. Pozwala ona oszczędzać te dwie wartości. Kiedy hotel jest atrakcyjnie ulokowany – mniej czasu zabierają nam podróże po mieście, dzięki czemu więcej możemy zobaczyć, dłużej odpoczywać i nie mieć poczucia straconych godzin na czynności, które nie są zbytnio potrzebne. Pieniądze zaś połączone są z owymi dojazdami. Dzięki umiejscowieniu hotelu w centrum nie musimy martwić się o dodatkowe środki na komunikację miejską czy taksówki.

2. Cena adekwatna do standardu

Przepłacać nikt nie lubi. Szczególnie wtedy, gdy w cenie apartamentu królewskiego otrzymuje ciasną klitkę z małym oknem. Kolejny ważnym czynnikiem wpływającym na jakość hotelu jest cena. Albo stosunek ceny do standardu, jaki w jej ramach otrzymujemy.

Ceny pokoi jednoosobowych w najlepszych hotelach w Polsce rozpoczynają się od ok. 270-290 złotych za dobę. W cenie tej otrzymać możemy całkiem duży, ładny apartament z wieloma udogodnieniami – takimi jak telewizor, lodówka, mały bar, klimatyzacja, Internet, i tak dalej. Kiedy jednak za tę samą kwotę ktoś próbuje sprzedać nam pokój o zaniżonych standardach, bez udogodnień, przestrzeni czy własnej łazienki – powinna zapalić nam się czerwona lampka.

3. Recepcja wraz z obsługą hotelu

Mówi się, że recepcja jest niejako wizytówką hotelu. To przecież w niej ma miejsce pierwszy kontakt gościa z hotelem. Ważne, żeby była ona elegancka, utrzymana w konwencji takiej samej jak cały obiekt. Nie może być oderwana od stylistyki miejsca. Ma być dobrze widoczna, czysta i zachęcająca.

Oceniając recepcję, nie mamy na myśli jednak samego miejsca. Liczą się również ludzie, którzy tworzą pierwsze wrażenie gościa. Recepcjoniści są istotną częścią hotelowego standardu. To oni poniekąd decydują o samopoczuciu odwiedzających ich ludzi. Powinni być doświadczeni, zaradni i otwarci. Grzeczność również jest w cenie i ma realny wpływ na odczucia gości. Dobry hotel cechuje się wykwalifikowaną kadrą, która będzie w stanie spełnić różne prośby klientów.

4. Udogodnienia na miarę naszych czasów

Istnieje wiele hoteli, które pełnią wyłącznie funkcje noclegowe. I na tym właśnie tracą. Hotel, który możemy uznać za bardzo dobry, ma bowiem w swojej ofercie usługi nie tylko noclegowe. Dzięki temu może stać się miejscem spotkań, przyjazną przestrzenią towarzyską i tętniącą życiem. Jak to osiągnąć?

udogodnienia

Restauracje są niezłym pomysłem na dogodzenie gościom. Ciekawa karta dań na pewno zachęci gości hotelowych do rozsmakowania się w tutejszej (najchętniej regionalnej) kuchni. Kucharze, którzy pracują w tego typu restauracjach, muszą być pasjonatami. Wtedy zyskuje to większy sens, który zaowocuje pełnymi salami i wciąż rozgadanymi stolikami.

restauracje

Kolejnym udogodnieniem, na które jednak nie każdy hotel się decyduje, jest strefa Wellness oraz SPA. Dziś wielu gości chciałoby móc zrelaksować się i zregenerować swój organizm po wielu godzinach zwiedzania czy imprezowania. Zabiegi kosmetyczne, sauny czy masaże mogą im w tym pomóc, a hotelowi przynieść oczekiwaną renomę i dobrą sławę. A jeśli już o sławie mowa…

5. Dobra opinia gości w Internecie

Czasy, w których żyjemy, oraz postęp technologiczny, jaki osiągnęliśmy, mogą naprawdę pomóc nam w wyborze naszego idealnego miejsca noclegowego w mieście, do którego chcielibyśmy podróżować.

Warto pamiętać, że dobry hotel cechuje się nieposzlakowaną opinią. Przede wszystkim w Internecie, który uchodzi za skarbnicę wiedzy na każdy temat. Dzięki postom byłych gości hotelowych na różnych forach i portalach do rezerwacji możemy dowiedzieć się, czego należy spodziewać się, wybierając dany hotel. Takie ułatwienie na pewno zawęzi listę miejsc, które braliśmy pod uwagę w kontekście spędzania w nich nocy na wakacjach. Warto zapoznać się z reputacją hoteli pośród Internautów.

6. Liczba gwiazdek wyznacznikiem standardu?

Tak! Dzięki hotelowym gwiazdkom możemy poznać jakość danego hotelu. Są one bowiem przydzielane rzetelnie i w sposób profesjonalny przez specjalnie do tego wyznaczoną komisję. Ilość gwiazdek hotelowych jest odwzorowaniem tego, co znajdziemy w hotelu, lecz z drugiej strony przekłada się również na cenę noclegu.

Warto wiedzieć, że najbardziej godnymi uwagi są hotele cztero- i pięciogwiazdkowe. Polacy coraz chętniej z nich korzystają, przyjmując zachodnie wzorce chęci poczucia luksusu i relaksu. Hotele z taką liczbą gwiazdek funkcjonują na najwyższych poziomach, dbając o to, by ich gościom niczego nie zabrakło. Podczas wyboru hotelu na nasze wakacje warto skupić się na ofertach tego typu miejsc.

PODSUMOWANIE

Tych 6 czynników, które decydują o jakości hoteli, to tak naprawdę wierzchołek góry lodowej. Można przecież wymienić jeszcze wiele cech dobrego hotelu, które również mają (lub powinny mieć) wpływ na nasza ostateczną decyzję. Należy pamiętać, że w wakacje inwestujemy pieniądze po to, by wypocząć i naładować nasze baterie, a nie odczuwać dyskomfort i zdobywać nieprzyjemne wspomnienia.

 

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (3)

Zostaw komentarz
  1. 12 stycznia 2020 Daria (Daria)

    Dla mnie najważniejsze są takie elementy jak: lokalizacja (ma być w ładnej okolicy i blisko atrakcyjnych miejsc), atrakcje hotelowe, aby w razie niepogody można było bawić się równie dobrze w samym hotelu, no i liczy się też wysoki standard pokoi. Zawsze sprawdzam opinie o danym hotelu, sprawdzam stronę internetową, patrzę na zdjęcia i dopiero wybieram. Moim ulubieńcem jest Hotel Lubicz w Ustce, bo wszystko to, o czym napisałam wyżej jest spełnione :)

    Odpowiedz
  2. 5 stycznia 2020 Renata (Renata)

    To fakt, lokalizacja jest bardzo istotna, moim zdaniem ważny jest też standard oraz atrakcje, jakie może zaoferować hotel. Ja na przykład bardzo lubię Hotel (nazwa_hotelu) w Ustce, bo znajduje się blisko plaży a do tego ma świetne atrakcje - strefa SPA&Wellness, aquapark, sauna, animator dla dzieci, komfort też jest wysoki. Ten hotel spełnia wszystkie nasze oczekiwania, śmiało możemy go zaliczyć do naszych ulubionych :)

    Odpowiedz
  3. 29 grudnia 2019 KiciaKocia (Karolina)

    W pełni się zgadzam z tym, co zostało napisane. Ponieważ podróżujemy często z dziećmi, bierzemy pod uwagę jeszcze taki czynnik, jak udogodnienia dla rodzin z dziećmi. Ostatnio byliśmy na przykład w Hotelu w Ustce, w którym dostaliśmy pokój hotelowy z łóżeczkiem, wanienką, przewijakiem i mnóstwem udogodnień, co zdecydowanie poprawiło jakość pobytu z maleństwem. Poza tym patrzymy także na atrakcje, które w razie niepogody urozmaicą nam pobyt (tam akurat mają SPA&Wellness, saunę, park wodny dla dzieci)no i oczywiście lokalizacja to podstawa, im bliżej atrakcyjnych miejsc tym lepiej :)

    Odpowiedz
Zostaw komentarz